17. 1. 2018

V porotě mezinárodní urbanistické soutěže na Vítězné náměstí, která bude vypsána v půli dubna, zasedne i britský architekt Petr Heath. Je autorem úprav, které proměnily rušné londýnské Trafalgar Square v oázu klidu.
Totéž se předpokládá u Vítězného náměstí. "Hlavním cílem připravované soutěže je zklidnit dopravu a vrátit ho zejména obyvatelům Prahy," řekla Petra Kolínská (Trojkoalice, SZ), náměstkyně primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Obě ženy rovněž budou porotkyněmi.
Soutěž má být dvoukolová, následnou realizaci zaplatí město. Na ceny pro architekty včera Praha vyčlenila 3,3 miliónu korun. Soutěž zorganizuje Institut plánování a rozvoje. "Návrh by měl oživit okolí Vítězného náměstí, ale zároveň by měl respektovat základní zásady původního plánu profesora Antonína Engela," uvedl ředitel institutu Ondřej Boháč. Požadavky na zadání soutěže má zpracovat skupina složená ze zástupců města, Prahy 6, ČVUT a VŠCHT.

Právo