3. 1. 2018

Soutěž robotů Čím dál populárnější je soutěž robotických vozítek na Českém vysokém učení technickém v Praze. Z původních tří týmů v roce 2009 se počet přihlášených rozrostl na 155 v roce 2017. Loňské finále vyhrál tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
čtk

Expedice na Mars Pět vybraných studentů z Česka a Slovenska si v simulaci vyzkoušelo, jaké je to, putovat na Mars. Celkem 101 hodin strávili na simulované misi v prostředí vyškovské hvězdárny. Při simulovaném putování na rudou planetu plnili různé úkoly. Šlo o 14. ročník mezinárodního projektu Expedice Mars, který spolupořádá Dětská tisková agentura.
čtk

Anestetika a rostliny Mezinárodní tým vědců prokázal účinek anestetik na rostliny, což urychlí testování tlumicích látek.
Pod vlivem anestetik používaných na lidi či zvířata přestaly rostliny vnímat okolí. Tým vědců ze čtyř zemí, ve kterém byl zastoupen i olomoucký biofyzik Andrej Pavlovič, látky zkoušel na druzích, které vykazují pohyb - třeba na popínavém hrachu či masožravých rostlinách.

Týdeník Školství