3. 1. 2018

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Svatý Václav pod drobnohledem nejmodernějších technologií. Galerie hlavního města Prahy dokumentuje stav patronovy sochy v centru metropole. Vědci z ČVUT pro ni vytvářejí prostorové vizualizace, které odhalí i jemné změny anebo porušení. Poslouží jako podklady pro případnou rekonstrukci.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Symbol české státnosti i jedno z nejznámějších sochařských děl u nás. Památkáři a restaurátoři potřebují velmi detailní dokumentaci sochy, a proto teď vznikl 3D model. Věrně kopíruje originál. Díky modelu je možné bez problémů prohlížet i těžko přístupné části sochy.

Karel PAVELKA, Fakulta stavební ČVUT
Tady si můžeme všimnout, když se podíváme vévodovi české země do tváře, že přeci jenom ta detailnost opravdu je v rámci několika milimetrů.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Model vznikal pomocí stovek fotografií i laserového skenování. Pro dokumentaci museli vědci využít vysokozdvižnou plošinu.

Marie FOLTÝNKOVÁ, kurátorka sbírky veřejné plastiky, Galerie hlavního města Prahy
Už od 60. let ovšem restaurátoři poukazují na to, že žulový podstavec vykazuje jisté změny, že se tam objevují defekty.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Odborníci chtějí vyhodnotit, k jak velkým změnám na soše dochází. Model jim nabídne víc než pouhé pozorování a fotky. Tato vizualizace se skládá z 20 milionů bodů.

Karel PAVELKA, Fakulta stavební ČVUT
Když budeme ty modely snímat v pravidelném intervalu, to znamená třeba za rok, za 5 let, za 10 let, můžete zjistit odchylky.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Na sochu působí vibrace z metra, které vede pod ní, i z magistrály. Měření se bude hodit taky v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí Václavského náměstí.

My bychom tímto způsobem byli vlastně schopni vyhodnotit, jestli se na pomníku ty změny projevují a zdali tam dochází k nějakým pohybům.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Na základě toho se pak restaurátoři rozhodnou pro případný zásah. Sledují taky stav bronzové sochy uvnitř. Naposledy se tam podívali v září pomocí endoskopické kamery. Zjistili, že stav materiálu je dobrý bez větších známek koroze.

ČT 1