3. 1. 2018

Firma GE Aviation dokončila pozemní testování svého nového leteckého motoru, který v Česku vyvíjí a bude ho tu i vyrábět.
Česko se díky GE dostává do elitního klubu sedmi států světa, kde svedou letecké motory vyvíjet.
Letecká investice v hodnotě téměř 10 miliard korun je jedním z prvních hi-tech projektů, který se v Česku rozbíhá. Firma bude na vývoji a výrobě spolupracovat s tuzemskými univerzitami i místními dodavateli.

Do elitního klubu pouhých sedmi států světa, které dokážou vyvíjet letecké motory, se nyní dostává i Česko. Vděčit za to může americké společnosti GE Aviation, která ve své pražské továrně před několika dny úspěšně dokončila pozemní testy svého nového turbovrtulového motoru. Ten firma v Česku vyvinula a do čtyř let ho tu začne také vyrábět. Ročně by GE mělo vyprodukovat 400 až 600 těchto pohonných jednotek, které se budou montovat do menších privátních letadel značky Cessna.

"Motor jsme zkušebně spustili v rekordním čase po pouhých dvou letech vývoje," říká programový ředitel výroby turbovrtulových motorů v českém GE Aviation Milan Šlapák. Podle něj tak firma splnila jeden z požadavků investiční smlouvy, kterou v říjnu 2016 podepsala s bývalou vládou Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Investice GE do nové letecké výroby směřuje kromě Česka také do Polska a Itálie a celkem dosáhne téměř 10 miliard korun. "Podstatná část z této sumy ovšem připadne na Česko, které je globálním sídlem celého projektu," vysvětluje Šlapák, který dodává, že jeho společnost už loni investovala asi čtvrtinu ze zmíněné částky.

Letecký projekt GE je jednou z prvních investic do hi-tech výroby v Česku. Američané počítají, že budou své motory vyrábět nejméně 20 let, dají práci vysoce kvalifikovaným odborníkům, a navíc se také opřou o pomoc zdejších univerzit. Stát si proto od investice GE slibuje, že by mohla předznamenat obrat v české ekonomice. Ta se zatím často opírá o montovny zahraničních firem. Ty ale v Česku vývoj obvykle neprovádějí a mohou se z něj snadno stáhnout jinam.

Experti v Česku zatím chybí

GE se zavázalo, že do roku 2023 tu kvůli nové výrobě zaměstná 500 lidí, kteří doplní více než 400 jeho nynějších tuzemských zaměstnanců. Během posledního roku a půl už společnost nabrala 180 pracovníků a dalších 80 jich hodlá získat letos. Firma vesměs hledá kvalifikované letecké inženýry, těch se jí ale v Česku zatím nedostává.

"Krátkodobě to řešíme zapůjčením lidí z našich poboček v USA, Itálii a Polsku. Do budoucna ale hodláme rozběhnout spolupráci s českými univerzitami, aby nám odborníky vychovaly," říká manažer Šlapák.

Autor:
Jan Úšela