Datum zveřejnění: 
14. 11. 2017

Celkem čtyřicet studentů – mladých vědců, jejich pedagogů a expertů ze zemí Visegrádské čtyřky, Běloruska a Ukrajiny, kteří se specializují na jadernou bezpečnost, poprvé v historii díky letní škole na Fakultě stavební ČVUT sdílelo svoje poznatky. Do budoucna by tak mohlo toto setkání vytvořit předpoklady pro vznik přímých kontaktů pro spolupráci vědců ze Západu a Východu. Akce se konala díky grantu na tvorbu nových mladých vědeckých kolektivů z výzvy Východní vlna, který získala Fakulta stavební ČVUT v Praze z mezinárodního Visegrádského fondu. Setkání probíhalo od 1. do 10. listopadu.
"Naše letní škola se konkrétně zaměřila na problematiku zabránění šíření radiace pomocí betonu. Setkali se tu mladí vědci studující oblasti aplikací pro jaderné elektrárny, úložiště jaderného odpadu, zdravotnická zařízení a technologie pro nové materiály. Letní škola proběhla v termínu, kdy pořádáme i zasedání Mezinárodní komise pro ozářený beton (ICIC), a jsme rádi, že řada odborníků z tohoto zasedání mohla studentům přednášet. Setkali se tak s největšími kapacitami z oboru," vysvětlil doc. Petr Štemberk z katedry betonových a zděných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT v Praze, která akci pořádala.
"Kromě sledování přednášek a prezentací studenti budovali mezinárodní týmy, v jejichž rámci hledali možná témata mezinárodní spolupráce a řešili detaily spolupráce, jako například efektivní způsoby komunikace, předávání výsledků, řízení výzkumných týmů na dálku i možnosti setkávání. Jednalo se zde o propojení dvou zcela odlišných přístupů, které se však velmi zajímavě doplňují, v čemž vidíme hlavní přínos a také obrovskou příležitost pro budoucí aplikace," popisuje průběh akce doc. Štemberk. Do budoucna by tak i díky tomuto setkání mohl vzniknout most propojující vědecké poznatky z této oblasti mezi zeměmi Visegrádu a Běloruskem a Ukrajinou. Studenti a pedagogové účastnící se letní školy přitom pocházejí z nejvýznamnějších technických univerzit jednotlivých zemí. Při pobytu v Česku mimo jiné zavítali i do vybraných jaderných zařízení a seznámili se s jejich provozem.      

Zdroj: 
Technický týdeník