6. 11. 2017

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT) zavádí do výuky vzdělávací program SAP University Alliances.
Tento program umožňuje studentům i lektorům po celém světě přístup k nejmodernějším technologiím včetně portfolia pro internet věcí SAP Leonardo a dalších řešení.
Cílem spolupráce SAP a ČVUT je připravit studenty na požadavky zaměstnavatelů spojené s digitalizací, ulehčit jim tak vstup do pracovního života a pomoci trhu IT, který se potýká s nedostatkem pracovních sil.

V září byla se zakládajícími partnery, mezi něž patří také SAP Česká republika, podpisem memoranda na ČVUT slavnostně zahájena činnost Národního centra Průmyslu 4.0 (NCP 4.0) a otevřena první fáze Testbedu pro Průmysl 4.0. Testbed představuje unikátní koncept zkušební výrobní linky, která díky variabilitě strojů, robotů a softwarových nástrojů včetně kombinace rozšířené i virtuální reality umožní testovat postupy Průmyslu 4.0 před jejich zavedením do reálné průmyslové výroby.

Testbed, jehož součástí bude také modelová digitální továrna SAP Digital Manufacturing, bude postupně vybavován moderními technologiemi a po plném dokončení se stane prvním svého druhu v Evropě. V prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze tak vzniká špičkové moderní pracoviště, které poskytuje potřebnou infrastrukturu zejména pro malé a střední podniky v České republice s úkolem šířit osvětu o Průmyslu 4.0 a usnadnit přechod firem do éry digitálních podnikových a výrobních procesů. Zároveň chce CIIRC ČVUT připravovat své studenty pro práci v těchto firmách nejen po teoretické, ale také po praktické stránce.

„Díky našim aktivitám na poli Průmyslu 4.0 otevíráme českým malým a středním podnikům přístup k technologiím budoucnosti. Ačkoliv se často setkávám s otázkou, jestli nám roboti budou brát práci, jsem si jistý, že pro absolventy ČVUT bude jako pro vysoce kvalifikovanou pracovní sílu práce stále dost. Čtvrtá průmyslová revoluce povede k tomu, že si lidé a roboti budou rozdělovat práci tak, aby prokázali mnohem větší efektivitu,“ okomentoval prof. Vladimír Mařík, ředitel CIIRC ČVUT, „SAP University Alliances nám umožní využívat k výuce moderní řešení SAP, učit studenty praktickým dovednostem a čerpat ze zkušeností škol po celém světě. Právě takové absolventy český trh potřebuje.“ „Zároveň nám spolupráce se SAP umožní ověřovat v rámci Testbedu nové scénáře pro Průmysl 4.0 i v praxi,“ dodal Petr Kadera, vedoucí výzkumné skupiny Inteligentní systémy pro průmysl a chytré distribuční sítě na CIIRC ČVUT.

SAP University Alliances je globální program, do nějž je zapojeno přes 3 200 vzdělávacích institucí včetně nejprestižnějších univerzit z více než 110 zemí po celém světě. Jeho cílem je poskytnout školám moderní technologie SAP a umožnit jim účast na odborných konferencích a seminářích. Program klade důraz na praktickou výuku a na přípravu studentů pro nástup do pracovního života. Členové SAP University Alliances mají přístup k technologiím, vzdělávacím materiálům a metodologiím, jako je např. Design Thinking.

„Pro úspěšnou realizaci celospolečenského procesu, jakým je Průmysl 4.0, je nutná spolupráce komerční i veřejné sféry včetně školství. Proto s velkou radostí vítám ČVUT v programu SAP University Alliances, přínos naší spolupráce bude pro české vzdělávání důležitý. Chceme připravovat studenty na nástup do zaměstnání tak, aby měli v digitální ekonomice konkurenční výhodu. Absolventi snáze najdou uplatnění v širokém ekosystému zákazníků, implementačních partnerů a konzultantů SAP,“ řekl Roman Knap, generální ředitel SAP Česká republika.

Připojením k SAP University Alliances získává CIIRC ČVUT přístup také k SAP Leonardo, portfoliu řešení pro internet věcí, které využívá big data a analytiku a propojuje lidi, věci a firmy se SAP Cloud Platform a s technologiemi, jako jsou strojové učení nebo blockchain. Tím umožňují využití internetu věcí v digitální logistice, výrobě a správě majetku. Součástí programu je také propojení s komunitou SAP Next-Gen a možnost účastnit se nejrůznějších soutěží, globálních summitů a start-upových projektů.

V České republice je členem SAP University Alliances také Fakulta sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde je pro zimní semestr 2017/2018 pro studenty FSE vypsán první pilotní kurz se zaměřením na SAP.

iHNed.cz