6. 11. 2017

MILION DOLARŮ, tedy přibližně 22 milionů korun, získala Fakulta strojní ČVUT jako dar od svého absolventa, Čechoameričana Thomase Morela. Příspěvek umožní dovybavit výzkumné automobilové centrum v Roztokách u Prahy zkušebními zařízeními využívanými k výzkumu, jehož cílem je například zvýšit účinnost motorů. Část prostředků je určena i k podpoře týmové spolupráce studentů, jejich zahraničních výjezdů a pro nákup vybavení pro studentské projekty.
Fakulta se v memorandu zavázala, že z vlastních zdrojů přidá na stejný účel prostředky nejméně ve výši 40 % daru.
Thomas Morel vystudoval v roce 1965 studijní obor Stavební a transportní stroje na tehdejší Fakultě strojního inženýrství ČVUT.
Koncem šedesátých let emigroval do USA, kde získal doktorát na Illinoiském technologickém institutu v Chicagu. Pracoval nejprve v laboratořích General Motors, v roce 1994 založil vlastní firmu Gamma Technologies, Inc. Ta pod jeho vedením mimo jiné vyvinula software optimalizující pohonný agregát vozidel, který využívají přední světové automobilky.

Vesmír