26. 10. 2017

Novým rektorem Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) byl včera zvolen jaderný fyzik Vojtěch Petráček. V posledním, pátém kole tajné volby získal 23 hlasů z celkových 45, tedy nejtěsnější možnou většinu, kterou potřeboval.
Porazil další čtyři kandidáty: děkanku stavební fakulty Alenu Kohoutkovou, kybernetika z elektrotechnické fakulty Michala Pěchoučka, bývalého děkana fakulty informatiky Pavla Tvrdíka i současného rektora Petra Konvalinku.
Nový rektor by se měl funkce ujmout od února 2018, předtím ho musí jmenovat prezident. Mandát rektora trvá čtyři roky.
S dosavadním rektorem Konvalinkou měla část akademiků spor. Vyčítali mu špatný způsob komunikace a nedůvěryhodnost, on si zase stěžoval na spolupráci s některými děkany.
Část akademických senátorů se ho pokusila dvakrát neúspěšně odvolat. Jednou kvůli spolupráci s poradcem Miroslavem Elfmarkem, který byl později odsouzen za podvod, podruhé kvůli vyčerpání finančních rezerv školy.

Právo