18. 10. 2017

Tento týden oficiálně odstartovala česká Asociace virtuální a rozšířené reality (AVRAR). Sídlí v pražských Dejvicích v nové budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v rámci ČVUT. Asociaci založili Martin Kotek a Jakub Stejskal (náš rozhovor), kteří stojí také za letošní akcí Czech VR Fest.

AVRAR chce propojovat tuzemské firmy a další subjekty, které na AR a VR v zemi dělají. V Česku může podle Kotka jít až o stovky lidí.

„Asociace bude rovněž prosazovat významné změny právního a administrativního prostředí, které umožní novým technologiím lepší uplatnění v různých oblastech podnikání i ve společnosti. Asociace sdružuje komerční subjekty, jakož i akademická pracoviště a jednotlivé zájemce, kteří mají společný cíl – prostřednictvím technologických změn a rozšiřování prostoru pro jejich uplatnění prosazovat lepší využití lidských a znalostních zdrojů, tedy vývojářů, výzkumných záměrů, inovativních podnikatelských projektů a optimální efektivitu finančních zdrojů ve prospěch rozvoje oboru,“ uvádí AVRAR.

Pro mimoškolské vzdělávání v mladých oborech asociace rozjela také Akademii virtuální reality. Spuštěn byl také Klub zadavatelů, který má propojovat soukromý a akademický sektor. Na měsíční bázi se rovněž mají pořádat akce, které mají veřejnost s VR a AR seznamovat.

Mezi členy asociace patří například společnost Solirax, vývojáři z Hyperbolic Magnetism, Cleverlance (náš text), CIIRC, VR herna Holodeck, kreativní a vývojářská studia a další.

Lupa.cz