Datum zveřejnění: 
16. 10. 2017

Více než šedesát architektů a urbanistů z řady států Evropy se minulý týden v Praze sešlo, aby společně se zástupci veřejné správy diskutovali o budoucnosti sídlišť.

Mezinárodní workshop, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT, se zaměřil jak na rizika vzniku sociálně problematických oblastí, tak na potenciál sídlišť jako plnohodnotných částí měst. Na akci navázala mezinárodní konference „Evropské fórum měst“.

„Problémy i výzvy spojené se sídlišti jsou nadnárodní, protože všechny evropské země hledají cesty, jak řešit problémy těchto, svým způsobem unikátních, obytných celků. Přes řadu společných prvků, typických pro tyto části měst, vycházejí postupy regenerace sídlišť v jednotlivých zemích ze specifických místních podmínek,“ uvedla při zahájení workshopu Olga Letáčková, náměstkyně pro řízení sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce. „Ve velké většině případů se v České republice ze sídlišť nestaly noclehárny ani ghetta. Naopak, některá sídliště se stala žádanou a vyhledávanou lokalitou s dobrým bydlením, dostatkem zeleně, výbornou dopravní dostupností a dostatkem obchodních, kulturních i sportovních zařízení,“ dodala Letáčková.

Workshop o budoucnosti sídlišť patří mezi aktivity, které Ministerstvo pro místní rozvoj realizuje v rámci mezinárodní spolupráce v oblasti bydlení a rozvoje měst. Na workshop o sídlištích navázala mezinárodní konference „Evropské fórum měst“, připravená ve spolupráci s Evropskou hospodářskou komisí OSN, sdružující 56 členských států severní polokoule.

Česká republika patří do regionu zemí sdružených v Evropské hospodářské komisi OSN, která letos slaví 70. výročí své existence. V listopadu tohoto roku se sejdou v Ženevě ministři zemí tohoto regionu odpovědní za agendu bydlení a rozvoj měst, aby přijali společnou deklaraci. Říjnové „Evropské fórum měst“ v Praze tak předchází navazujícímu politickému jednání ministrů v listopadu v Ženevě.

Zdroj: 
http://portalobydleni.cz/home