23. 9. 2017

Bydlení na kolejích je opět v módě, jejich kapacita ale nepostačuje.
Na vině jsou ceny nájmů v Praze a nedostatek volných bytů

Kolej, nebo pronájem bytu? Velká část studentů přijíždějících do metropole za vzděláním se pro letošní rok rozhodla jasně. Hlavní důvody pro kolej jsou jasné, cena a zlepšující se úroveň univerzitního bydlení. "Vydělávám si, ale pronájem je pro mě i tak příliš drahý," popsala svoji motivaci Markéta Horová, studentka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
"Navíc jsem si mohla vybrat, jestli chci na jednolůžkový, či vícelůžkový pokoj. Sdílenou kuchyň zvládnu, stejně nebudu moc vařit," říká Markéta. Patří k tisícům těch, kteří letošní akademický rok zahájí stěhováním do klasického studentského bydlení. "Navíc se těším na kolejní život," dodává studentka.

KOLEJE MAJÍ PLNO

Pražské univerzitní koleje však momentálně hlásí plné kapacity. Volná místa nejsou už vůbec nikde. "Zaznamenali jsme zvýšený zájem o ubytování na kolejích. V současné době jsme plně obsazeni," popsala stav vedoucí Útvaru ubytovacích služeb Univerzity Karlovy Miroslava Hurdová. O výjimečnosti letošního roku jasně hovoří i čísla České zemědělské univerzity (ČZU). "Žádost o ubytování si podalo o 500 studentů více oproti loňskému akademickému roku," uvedla Jana Rácová, ředitelka Kolejí a menzy ČZU.
Všechny školy tak musely pro letošní rok zájemce odmítat. Převis se momentálně pohybuje už v řádech tisíců studentů. "Rezervace ubytování probíhají online. Při naplnění kapacity se systém uzavře. Zvýšený zájem sledujeme v následném dotazování na volná místa po obsazení našich ubytovacích kapacit. Sledujeme poptávku vyšší o cca deset procent," vysvětlila Hurdová.
Delší pořadník na pokoje eviduje i Vysoká škola ekonomická, podle mluvčí školy Zuzany Valentové je ale situace v září standardní.
"Během zimního semestru někteří studenti ruší ubytovaní a na jejich místo ubytujeme studenty čekající v pořadníku," připomněla Valentová. Studenti se můžou o bydlení na koleji přihlásit ještě jednou. Některé ze škol totiž otevřou systém pro další přihlášky v příštích měsících. "Plánujeme další kola, kdy přidělujeme ubytování na kolejích v návaznosti na uvolňující se kapacitu po nepotvrzených ubytováních," popsala mluvčí ČVUT Andrea Vondráková.

VYŠŠÍ STANDARD KOLEJÍ A PŘÍLIŠ DRAHÉ BYTY

Jednou ze studentských motivací, které převažují misky vah při rozhodování o bydlení, je zvyšující se standard kolejí. "Pro letošní rok se nám podařilo zrekonstruovat 25 nových jednolůžkových pokojů pro náročnější žadatele, kterých každým rokem přibývá," uvedl mluvčí Vysoké školy chemicko-technologické Michal Janovský.
Studenti stále častěji požadují kromě kvality i soukromí a velká část kolejí jim ho může dát, navíc za přijatelnou cenu. Ubytování na koleji je totiž možné v metropoli sehnat průměrně už od 2500 korun za měsíc.

CENY NÁJMU VZROSTLY AŽ O 3500 KORUN

Podle realitních makléřů poptávka po bytech v metropoli mnohonásobně převyšuje nabídku. "Pokles nabídky je dán především vlivem Airbnb, nízkými hypotečními úroky a nedostatečnou výstavbou. Tím se roztáčí spirála, kde ceny měsíčního nájmu v Praze vzrostly až o 3500 Kč za poslední rok a půl," popsal Martin Březina, zakladatel platformy UlovDomov.cz. Studenti se tak logicky do drahých bytů příliš nehrnou.
Jak se ale ukazuje, ani kapacita kolejí není dostatečná. "Jen v Praze je necelých 90 tisíc studentů odkázaných na bydlení v nájmech či u rodičů," připomněl Březina.

Autor:
JANA KAŠPAROVÁ