15. 9. 2017

Pátý ročník studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2017 zná již své vítěze. Z padesátky soutěžních děl, pod níž je podepsáno celkem 66 mladých lidí z devíti vysokých škol Česka a Slovenska vybrala porota celkem sedm vítězů. Jestli něčím letošní ročník podle porotců překvapil, byla to hlavně kvalita všech návrhů.

„Letošní ročník mě mile překvapil vysokou kvalitou přihlášených děl. Těší mě, že soutěž je pro účastníky atraktivní a zapojil se opět velký počet studentů,“ zhodnotila soutěž její vedoucí, Ing. Lenka Trandová.

Soutěž, jejím vyhlašovatelem je Nadace dřevo pro život, byla rozdělena do dvou hlavních kategorií, a to Návrhy dřevěných staveb a Návrhy dřevěných konstrukcí. V první soutěžilo 23 děl, mezi nimiž kromě rodinných domů figurovala také školka, rekreační zařízení a dřevěná kaple. „Mezi 27 návrhy v kategorii dřevěných konstrukcí dominovaly zejména lesní mobiliáře, jelikož společnost Lesy ČR, s. p. přislíbila, že si ze zaslaných návrhů vybere návrhy pro své účely,“ vysvětlila Trandová.

V obou kategoriích vybírala nejlepší díla odborná porota, a prostřednictvím vlastního hlasování také veřejnost. Kromě toho rovněž dva partneři soutěže udělili své vlastní ocenění, a to za nejlepší využití konkrétního dřevěného materiálu v daném projektu. Cena Stora Enso byla za použití CLT a cena Kronospan za použití OSB desek.

Tématem letošního ročníku soutěže bylo heslo Dřevo je cesta, což je zároveň i název osvětové kampaně, kterou nadace zahájila už v roce 201. Jejím cílem je veřejnosti připomenout, že dřevo je tradiční materiál, obnovitelný, ekologický a zároveň dobře dostupný. A zároveň, že jeho použití ve stavbách navozuje automaticky pocity útulnosti a pohodlí. Studenti se proto ve svých pracích právě tyto myšlenky snažili vyzdvihnout a realizovat.

novinky.cz