Datum zveřejnění: 
12. 9. 2017

Vítězný projekt domu pro čtyřčlennou rodinu zaujal podobou i systémem fotovoltaických panelů v kombinaci s domácím bateriovým úložištěm.

Představte si svět, kde naše domy vyrábí celoročně tolik energie, že nejen pokryjí svoji spotřebu, ale ještě svými přebytky lokálně pomáhají okolním budovám a elektrickou síť používají jen jako záložní zdroj. Zároveň minimalizují spotřebu pitné vody a bez toho, aby snižovaly běžný životní standard, maximálně využívají vodu dešťovou. Toto a mnohem více bylo tématem studentské architektonické soutěže Český ostrovní dům, která už zná vítězné projekty. Již druhý ročník soutěže oslovil během workshopů více než 350 studentů architektury a stavitelství, a nakonec přinesl dvacet propracovaných konceptů hospodárných rodinných domů. Porota z nich nakonec vybrala šest nejlepších, díky nimž vypadá budoucnost bydlení o poznání pozitivněji.

SOUTĚŽ ČESKÝ OSTROVNÍ DŮM

Letošním vítězem se po několikaměsíční práci na svém projektu stal tým Kristýny Ulrychové, Josefa Konečného a Matouše Juráně, studentů Fakulty stavební ČVUT v Praze. Jejich vize šetrněji fungujícího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu zaujala porotu nejen svou podobou, ale především chytře vymyšleným systémem fotovoltaických panelů v kombinaci s domácím bateriovým úložištěm. "Žádný ze soutěžních projektů nelze brát jako hotovou věc, jedná se vždy o soubor nápadů a možných řešení, což by se pro realizaci muselo výrazně dopracovat. Pro nás je důležité to, co se studenti cestou naučí a co se veřejnost dozví. I proto jsou veškeré projekty v plné podobě ke stažení na webových stránkách soutěže," uvádí odborná vedoucí Českého ostrovního domu Ing. arch. Jana Hořická.

POROTA

Odborná porota studentské soutěže Český ostrovní dům kombinuje špičkové experty v oblasti architektury a technologie s prakticky smýšlejícími laiky. Hlavními postavami jsou Ing. arch. Jana Hořická (FSv ČVUT), akad. arch. Aleš Brotánek (AB Ateliér), Ing. Štěpán Mančík (UCEEB) nebo specialista na energetické systémy Michal Klečka (GWL Power). Soutěž probíhá ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze, Fakultou architektury VUT v Brně a VŠTE v Českých Budějovicích. Oficiální záštitu nad soutěží poskytlo mimo jiné i Ministerstvo životního prostředí, Sekce pro vědu a výzkum vlády ČR nebo Centrum pasivního domu. Za své snažení Český ostrovní dům získal prestižní Ocenění za udržitelnost a společenský přínos od Asociace společenské odpovědnosti a Centra OSN v Praze.      
 

Zdroj: 
Dům a zahrada