Datum zveřejnění: 
9. 9. 2017

V Pražské tržnici mohli tento čtvrtek lidé nahlédnout do budoucnosti.
Na stáncích zde odborníci prezentovali novinky z oblasti virtuální reality, nanotechnologií, ale i medicíny či dopravy.
Součástí festivalu byly i přednášky světoznámých technologických vizionářů.

Kyborg neboli kříženec člověka a elektronického stroje Neil Harbisson byl největším tahákem pro mladé návštěvníky vizionářského festivalu Future Port Prague. Britské úřady mu jako prvnímu člověku povolily vyfotit se na pas s umělým orgánem.

"Těšila jsem se na kyborga, i když to není kyborg, jakého známe například z filmu Terminátor. Narodil se jako barvoslepý a nainstalovaná anténa mu umožňuje slyšet barvy," řekla mladá návštěvnice, která se chystala navštívit také stánky představující virtuální realitu.

V holešovickém areálu Pražské tržnice včera více než stovka vystavovatelů prezentovala rovněž novinky z oblasti robotiky, nanotechnologií, medicíny či dopravy.

Součástí festivalu, na němž vystoupil i Harbisson, byly rovněž přednášky světoznámých technologických vizionářů, jako například českého designéra vozů automobilky Tesla Otto Fabriho nebo Fréderica Sartoua, který představil autobus bez řidiče.

"Díky nanotechnologiím se budeme moct zaměřit na příčiny, a nikoliv na následky onemocnění," nastínila budoucnost medicíny vizionářka Liliana Berezkinová z firmy Nanopharm. Podle ní v budoucnu budeme schopni v laboratořích vytvořit umělý lidský brzlík, který podpoří imunitu tvorbou nových bílých krvinek. U myší už byla technologie odzkoušena a funguje.

Celou akcí se neslo téma Průmyslu 4.0. "Určité prvky Průmyslu 4.0 dnes využívá více než polovina českých firem. Ty jsou k tomu nuceny i kvůli nedostatku pracovních sil. Pravda je, že zatím neexistuje plné zautomatizování výroby, to bude trvat ještě více než deset let," uvedl Jan Žáček z firmy Webcom, která se zabývá komplexními informačními systémy pro podniky. To, že se výroba v budoucnu zcela změní, bylo slyšet i u ostatních stánků, ať už tam prezentovali 3D tisk či brýle pro virtuální realitu.

 

Autor: 
Ondřej Souček
Zdroj: 
iHNed.cz