6. 9. 2017

Čerstvý celosvětový žebříček, který sestavil prestižní britský magazín Times Higher Education, vystavil českému vysokému školství nelichotivé vysvědčení. Zatímco ještě před pěti lety v něm Univerzita Karlova coby nejlépe hodnocená česká instituce zaujímala dělené 301. až 350. místo, nyní se mezi prvních 400 vysokých škol žádný český zástupce neprobojoval.

Žebříček tradičně opanovaly anglosaské školy. V první desítce se usadilo sedm amerických škol v čele s Kalifornským technologickým institutem, Stanfordskou univerzitou, MIT a Harvardem. Brity na špici reprezentují kromě univerzit v Oxfordu a Cambridgi také Královská univerzita v Londýně.

Z kontinentální Evropy se nejvýše umístila Spolková vysoká technická škola v Curychu na desáté pozici. Euroatlantickou dominanci narušila až 22. Národní univerzita v Singapuru. Nejlépe hodnoceným zástupcem Německa se stala Mnichovská univerzita s číslem 34. Univerzita Karlova skončila na děleném 401. až 500. místě. Propad nejstarší české vzdělávací instituce potvrdila také britská společnost Quacquarelli Symonds. V jejím červnovém srovnání spadla z loňské 279. na letošní 314. příčku.

Pro české akademiky může být útěchou, že nejlepší polské a slovenské vysoké školy (Univerzita Komenského v Bratislavě, Jagellonská a Varšavská univerzita) dopadly ještě hůře – skončily na dělené 601. až 800. příčce. Kategorii rozvojových zemí vede univerzita v Pekingu, Lomonosova univerzita v Moskvě skončila třetí, univerzita v estonském Tartu čtyřiadvacátá. V tomto výseku patří Karlově univerzitě 39. místo, o které se dělí s Bosporskou univerzitou v Istanbulu.

Nejnižšího skóre ze třinácti českých vzdělávacích institucí dosáhla Technická univerzita v Liberci. Bídně dopadla zejména v kritériu citací. Podle žebříčku jsou české vysoké školy otevřené mezinárodnímu prostředí, pokulhávají však v oblasti výzkumu a bohužel také vlastní výuky.

Masarykova univerzita, druhá nejlépe hodnocená česká škola, skončila v šesté stovce. Mezi ty kvalitnější patří v Česku podle žebříčku také Vysoká škola chemicko-technologická, České vysoké učení technické a Univerzita Palackého v Olomouci.

Autor:
Michal Janko