6. 9. 2017

V pondělí 4. září 2017 odstartovaly na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze hned tři významné aktivity. Ve spolupráci se zakládajícími partnery bylo slavnostním podpisem memoranda založeno Národní centrum Průmyslu 4.0 (NCP 4.0). Dále zde byl představen Testbed pro Průmysl 4.0 jakožto nové výzkumné a experimentální pracoviště pro testování inovativních řešení. Současně pak CIIRC ČVUT zahájil spolupráci s VUT Brno a předními německými výzkumnými organizacemi DFKI a ZeMA, které vyvíjí zcela nový koncept pokročilé průmyslové výroby.

Hlavními zakládajícími členy a iniciátory vzniku NCP 4.0 jsou kromě ČVUT také VUT Brno, Siemens, Škoda Auto, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR, Středočeské inovační centrum a Jihomoravské inovační centrum. Cílem založení Centra, jehož rozšíření se plánuje i na brněnské VUT, je přispívat k zavádění principů Průmyslu 4.0 v České republice.

NCP 4.0 volně sdružuje akademické a výzkumné instituce s průmyslovými firmami a profesními organizacemi. Zaměří se na sdílení informací o technologických řešeních, bude organizovat semináře, konference a workshopy popularizačního i vědecky zaměřeného charakteru.

NCP 4.0 bude přirozeně navázáno na projekty realizované v Testbedu pro Průmysl 4.0, který také vzniká na půdě CIIRC ČVUT. Testbed představuje koncept zkušební výrobní linky, která díky variabilitě strojů, robotů a softwarových nástrojů umožní testovat postupy Průmyslu 4.0 před jejich zavedením do reálné průmyslové výroby. Testbed bude postupně vybavován moderními technologiemi včetně kombinace rozšířené i virtuální reality a po plném dokončení se stane prvním svého druhu v Evropě.

Jiří Drbout ze ŠKODA AUTO v rámci slavnostního otevření NCP uvedl, proč se největší česká automobilka do NCP4.0 i Testbedu zapojila mezi prvními: “ Vybudovat a řídit inteligentní továrnu neznamená používat pouze nejnovější stroje. Stále významnější roli hraje software, schopnost pracovat s informacemi a vytvářet nové obchodní příležitosti. Hledat inspiraci doma i v zahraničí, nebát se inovovat a reálně transformovat své podnikání. Národní centrum Průmyslu 4.0 a Testbed pro Průmysl 4.0 představují pro ŠKODA AUTO vhodnou otevřenou platformu pro sdílení znalostí a zkušeností s akademickými a komerčními partnery, přenos poznatků a inovací z vědeckého výzkumu do praxe, základnu inovačních projektů určených pro průmyslovou aplikaci.“

Jeho slova potvrzuje i Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens ČR: „Ekonomická prosperita České republiky je založena na průmyslu; jeho konkurenceschopnost závisí na inovacích, efektivitě a schopnosti reagovat na nastupující trend digitalizace. Jsem přesvědčen, že Národní centrum pro Průmysl 4.0 i dnes otevřený Testbed výrazně přispějí k tomu, aby měly české průmyslové firmy k dispozici nejnovější poznatky z této oblasti a mohly je co nejrychleji využít v praxi. Společnost Siemens je připravena i prostřednictvím těchto organizací poskytnout podnikům, které chtějí objevit svět digitalizace, tu nejlepší podporu.”

Hlavními zakládajícími partnery Národního centra Průmyslu 4.0 jsou:

Akademičtí hlavní zakládající partneři:

České vysoké učení technické v Praze
Vysoké učení technické v Brně

Průmysloví hlavní zakládající partneři:

Siemens, s.r.o.
ŠKODA AUTO a.s.

Hlavní zakládající partneři z řad institucí a sdružení:

Hospodářská komora České republiky
Jihomoravské inovační centrum
Středočeské inovační centrum
Svaz průmyslu a dopravy České republiky