Datum zveřejnění: 
1. 9. 2017

Tým se studentkou Barborou Suchanovou vytvořil nejtenčí glukometr na světě. Cílí na malé pacienty.
5plus2 ROZHOVOR ČR / Studentský projekt unikátního glukometru ve formě kreditní karty na měření hladiny cukru v krvi u dětských diabetiků zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup, pořádané společností Microsoft v americkém Redmondu.
Na jeho vývoji se podílela třiadvacetiletá studentka Českého vysokého učení technického Barbora Suchanová z Loun. "Řešení naučí děti lépe zvládat onemocnění a disciplíně se měřit," říká. Tým spolužáků, který tvoří dále Tomáš Pikous a Marek Novák, věří, že ocenění by mohlo otevřít cestu k sériové výrobě zařízení. Pro vynález nyní hledají investora.

Projekt X. GLU uspěl v konkurenci 53 týmů z celého světa. V čem je lepší než ostatní?

Vytvořili jsme inovativní řešení mířené pro specifickou skupinu diabetiků. Předložili jsme projekt nejenom samotného zařízení, aplikací, ale připraven máme i byznys plán, dokázali jsme tak odpovídat i na otázky týkající se například zákazníků a jejich potřeb. Další předností je, že hardware získal již několik ocenění, máme ho patentovaný.
To vše přidává na naší kredibilitě.

Český tým na soutěži s patnáctiletou historií zvítězil poprvé. Čekali jste, že by to mohlo vyjít?

Šli jsme do toho s tím, že když chcete cokoliv vyhrát, musíte dokonale poznat soupeře. Největšími byly medicínské aplikace. Zjišťovali jsme, do jaké hloubky jsou zpracované.
Našli jsme jejich nedostatky a na ty jsme se při přípravě naší prezentace zaměřili.

V čem je glukometr přelomový?

X. GLU glukometr je přelomový jak velikostí, tak použitou technologií, nemá displej ani tlačítka a je nejtenčí na světě. Skládá se ze tří částí - samotného glukometru formátu kreditní karty, mobilní aplikace pro děti a webové aplikace pro rodiče. Přístroj se vejde do pouzdra k chytrému mobilnímu telefonu, se kterým je ve spojení pomocí technologie NFC (Near Field Communication - bezdrátová technologie ke komunikaci mezi dvěma zařízeními) nebo Bluetooth.

Jak to funguje?

Jedná se o glukometr založený na známém a běžně používaném principu odběru vzorku kapilární krve. Znamená to odebrat vzorek krve z prstu a umístit ho na pásek měřicího přístroje.
Během několika sekund se měření přenese do mobilní aplikace a dítě vidí hodnotu cukru v krvi a jak na tom je. Současně, pokud je telefon připojený i k internetu, dostává informaci o naměřené hodnotě na svůj mobilní telefon i rodič dítěte. Ten může v případě rizikových hodnot ihned zasáhnout. Chtěli jsme, aby naše technologie byla jednodušší a dostupnější, než je dnes. Vycházeli jsme z toho, že dnes používají děti běžně chytré telefony, a proto nemusejí u sebe nosit další velkou výpočetní jednotku – glukometr.

Jak konkrétně pomáhá zařízení dětem cukrovku lépe zvládat?

Diabetické děti si musejí měřit h l a d i n u cukru v krvi 6 až 10x denně. Pro m n o h é je to nepříjemná procedura, kterou musejí mít neustále v paměti. X. GLU umí předem nastavit konkrétní časy měření a automaticky tak dítě upozorní, pokud zapomene. Prostřednictvím tipovací hry v mobilní aplikaci se učí odhadovat, jak onemocnění jejich tělo ovlivňuje. Navíc pokud dojde k situaci, kdy si dítě změří hyperglykemii nebo hypoglykemii, okamžitě o tom rodič dostává informaci i s polohou, kde se jejich potomek nachází, a může na to tak okamžitě reagovat.

Symbolem X. GLU je jahoda. Proč toto ovoce?

Chtěli jsme veselý a zároveň ikonický symbol. Jahoda je jedním z typu ovoce s nejmenším glykemickým indexem, to znamená, že uvolňuje velmi pozvolně glukózu do krve a je tak pro diabetické děti bezpečná. Připomíná i kapku krve.

X. GLU je zatím prototypem. Pomůže výhra v mezinárodní soutěži dostat výrobek na trh a k pacientům?

Ocenění nám přineslo spoustu kontaktů a propagaci produktu. Jsme ve fázi, kdy projekt X. GLU hledá investora pro uvedení produktu na trh. To očekáváme v roce 2018.

Na vývoji pracoval tým tří lidí, kromě vás to je Marek Novák a Tomáš Pikous. Jak jste měli rozdělené role?

Myšlenka vývoje malého glukometru je zásluhou Marka Nováka. Doplnili jsme ji o mobilní a webovou aplikaci pro diabetické děti a jejich rodiče. Já jsem pracovala na vývoji mobilní aplikace, radila s designem a měla na starosti tvorbu prezentace. Marek měl na starosti vývoj glukometru a částečně byznys plán, činností Tomáše byla část týkající se webové aplikace pro rodiče, včetně systému varování při zhoršení zdravotního stavu.

Studujete magisterský obor ČVUT, čeho byste chtěla v kariéře dosáhnout?

Na fakultě elektrotechnické studuji program Otevřená informatika se zaměřením na softwarové inženýrství. Mým cílem je pracovat na projektech, které mě budou vnitřně naplňovat a zároveň i bavit. Na jakou pozici bych chtěla konkrétně dosáhnout, se nedá říct. Člověk se stále učí a poznává, co ho baví, takže se nechám překvapit.

Glukometr upozorní rodiče na zhoršený zdravotní stav dítěte.       

Autor: 
MIROSLAVA STRNADOVÁ
Zdroj: 
5plus2