27. 8. 2017

Studenti ČVUT, Barbora Suchanová, Marek Novák a Tomáš Pikous, se se svým vynálezem, glukometrem měřícím hladinu cukru v krvi, vydali do boje proti dětské cukrovce. S přístrojem X.GLU zabodovali i v USA v prestižní soutěži Imagine Cup. „Při diabetes je hlavní disciplína, tak jsme chtěli vyvinout zařízení, které by si děti tak nějak přivlastnily,“ říká Marek Novák, jeden z trojice mladých vynálezců.

Jak jste se k projektu dostali?

Celý příběh začíná vlastně tím, že já jsem už dříve pracoval na vývoji zdravotnických prostředků, například částí novorozeneckých inkubátorů. Medicínské věci mě zajímají a v glukometru jsem viděl pomůcku, která se za posledních 10–15 let prakticky nezměnila. Tak vznikla myšlenka bezbateriového kartového glukometru.

Autor:
Albína Mrázová