Datum zveřejnění: 
23. 8. 2017

Po Brexitu hledá Japonsko novou bránu do EU. Může ji být ČR? V jakých oblastech by mohla být navázána spolupráce? A jak je na tom Japonsko s ekonomickým dechem? Probouzí se opět japonský drak? Může z toho těžit i český lev?

Odchod Velké Británie z EU otevírá Česku nové možnosti. ČR se může stát pro mnohé země vstupní branou do EU. Jednou z nich je Japonsko, s kterým má Česká republika perspektivní vztahy v mnoha oblastech - tradičně automobilový průmysl, ale také obranný, letecký, IT či sklářský průmysl.Co může nabídnout ČR Japonsku a naopak? Nezůstane pouze u slibů jako u čínských investic?

Vztahy Japonska a ČR

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo: "V souvislosti s brexitem, kdy v minulosti řada japonských investic mířila do Velké Británie, je zde příležitost pro ČR, aby se stala ještě významnější branou, pokud jde o vstup japonských podnikatelů a firem na společný trh Evropské unie," Vedle zmíněných oborů mají podle ministerstva šanci také čeští potravináři, protože Japonsko je největším dovozcem potravin, a také výrobci ve zdravotnictví vzhledem ke stárnoucí japonské populaci.

Japonsko představuje pro ČR jednoho z nejdůležitějších asijských obchodních partnerů. "V České republice působí více než 250 japonských společností, které vytvořily nová pracovní místa v řádech desítek tisíc. Japonsko je v současnosti v ČR na druhém místě za Německem, pokud jde o úroveň zahraničních investic s vysokou přidanou hodnotou," uvedl ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Z pohledu budoucí spolupráce jsou podle něj nejdůležitějšími oblastmi energetika, průmysl 4.0, tedy výroba úzce propojená s digitalizací a následnou automatizací, a také výzkum a vývoj.

Z iniciativy průmysl 4.0 je podle ministerstva pro obě země důležitá zejména oblast internetu věcí (IoT), robotizace a digitalizace. Japonská delegace proto dnes navštívila Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při Českém vysokém učení technickém v Praze. Institut podporuje převod know-how do firemní praxe, spolupracuje například se společnostmi Rockwell Automation, Eaton, Siemens, Škoda Auto, Honeywell či Airbus.

Významného partnera představuje Japonsko pro ČR v plánech na novou jadernou výstavbu. "Centrum výzkumu Řež spolupracuje při vývoji technologie solných reaktorů, kdy dochází k výměně vědeckých informací, vzájemného poskytování výzkumných dat, vzájemným pracovním návštěvám expertů z oblasti jaderné fyziky a technologie reaktorů MSR včetně technologie využití thoriového paliva v tomto reaktorovém systému," uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Partnerem na japonské straně je i Tokijská univerzita. 

Autor: 
Michal Bureš
Zdroj: 
finance.cz