Datum zveřejnění: 
21. 8. 2017

Budoucí architekti z Dejvic si vylepšili kampus. Přes stezku si postavili dřevěný tunel.

Studenty a pedagogy Fakulty architektury ČVUT už přestalo bavit stále si utírat bahno z bot. V univerzitním kampusu v Dejvicích totiž měli ve zvyku zkracovat si cestu přes spontánně vyšlapanou cestu skrz park Indíry Gándhíové. Pustili se tedy do práce a v rámci letního rukodělného workshopu vytvořili řešení, novou instalaci – dřevěný tunel, který nahradil původní bahnitou cestu.
"Přesné umístění v parku a funkce instalace už byly předmětem návrhu. Studenty jenom nasměrujeme, nikdy není jasné, jak to dopadne. Postupně začala panovat shoda na řešení vyšlapané trasy, která přirozeně navazovala na cesty zbudované v parku za Národní technickou knihovnou," vysvětluje jedna z vedoucích workshopu, architektka Šárka Malošíková.
Nyní je bahnitá stezka zakrytá do země zakotvenými dřevěnými trámy, kterých studenti postavili celkem čtyřicet šest. Ty nyní vytvářejí iluzi tunelu, respektive mostu. Cesta je tak jasně ohraničená, zároveň tunel nepředstavuje optickou bariéru a je zachována jeho propustnost při pohledu z parku. Podobu určil vítězný návrh studenta bakalářského programu Jana Karhánka. Na stavbě se podíleli všichni účastníci workshopu – sedmnáct jich pocházelo z řad studentů architektury. "Prázdniny jsou pro mě časem, kdy mohu svůj obor skutečně studovat, posouvat se v dovednostech daleko intenzivněji než během semestru. To mi dělá velikou radost a využívám toho, jak to jde," říká autor nového řešení Karhánek.
Na projektu se podílela také městská část Praha 6 i hlavní město. Tyto instituce podepsaly v roce 2015 s ČVUT a dalšími vzdělávacími institucemi sídlícími v Dejvicích společné memorandum, jehož cílem má být zatraktivnění areálu dejvického kampusu. Do současné doby se naplňování tohoto ujednávání odehrávalo v rovině společně pořádaných akcí a přípravy projektu úprav veřejného prostoru kampusu. Výsledek studentského workshopu je tak tedy prvním hmatatelným počinem tohoto partnerství.

---

Pro Fakultu architektury ČVUT je to již druhý projekt. Tím prvním je AIR House, energeticky soběstačný dům, který navrhl a postavil tým ČVUT vedený Fakultou architektury do soutěže Solar Decathlon 2013 v Kalifornii. * Letošní instalace vznikla v rámci letního rukodělného workshopu, který probíhal od 10. do 14. července. Zorganizovali jej pedagogové Ateliéru MáMA Josef Mádr a Šárka Malošíková, kteří v předchozích letech realizovali se studenty dřevěné objekty na nábřeží v Plzni a na pláži v Mnichově Hradišti. "Pořádáme tyto dílny pravidelně. Chceme, aby se studenti setkali se skutečným zadáním, které vlastními silami dotáhnou až do realizace, a aby si vyzkoušeli různé role v týmu," říká vedoucí ateliéru Josef Mádr.       

Autor: 
FILIP JAROŠEVSKÝ
Zdroj: 
Metro