Datum zveřejnění: 
19. 8. 2017

Více než 50 týmů porazili studenti z ČVUT v mezinárodní soutěži Imagine Cup. Jejich chytrý glukometr cílí hlavně na děti.

Malou kartičkou, která se vejde v klidu do peněženky, si dítě přes mobil změří hladinu cukru. Výsledek se hned zobrazí i rodičům. Tento nápad vynesl trojici studentů pražské Fakulty elektrotechnické ČVUT celosvětový úspěch. Se svým projektem "chytrého" glukometru X. GLU vyhráli prestižní celosvětovou studentskou soutěž zaměřenou na moderní technologie Imagine Cup. Jde o první udělení hlavní ceny pro tým z České republiky.
"Smysl soutěže je inspirovat mladé lidi, aby pomocí technologií nacházeli kreativní a odvážná řešení současných společenských problémů," řekla Biljana Weber z pořádající společnosti Microsoft.
Vítězství v soutěži Imagine Cup není prvním úspěchem projektu X. GLU. Již na začátku tohoto roku byl oceněn cenou Wernera von Siemense za nejvýznamnější výsledek vývoje/inovace za rok 2016.
Prvotní nápad na vytvoření kartového glukometru vznikl v roce 2015. Návrh softwarového řešení pro diabetické děti přišel o rok později.

Máme potenciál ulehčit život

Cukrovkou trpí na světě přes 400 milionů lidí. Podle dat Diabetické asociace ČR se u nás v roce 2015 léčilo s tímto onemocněním 250 tisíc lidí. Celosvětově počet diabetiků roste každým rokem.
"Diabetes je celosvětovým problémem a vyhlídky do budoucna bohužel nejsou pozitivní. Věříme, že náš produkt má potenciál pomoct. Stavíme na existujících ověřených technologiích a diabetikům chceme dát produkt, který jim pomůže život s diabetem lépe zvládat a zároveň nabízí funkce, jež současná řešení nemají," říká Barbora Suchanová, která mluví za tým X. GLU.
Projekt pomůže hlavně dětem a jejich rodičům. Současná zařízení mohou být dětem na obtíž svou velikostí. Starostí pro rodiče pak jsou často drahé přístroje a absence kontroly, zda dítě přísný diabetický režim dodržuje. Projekt některé z těchto problémů úspěšně řeší. Glukometr se jim podařilo zmenšit na velikost platební karty, která se pohodlně vejde do peněženky.
X. GLU využívá stejného principu jako současné přístroje. "Glukometr pracuje na ověřené technologii jednorázových měřicích proužků. Při jeho návrhu byl kladen důraz na rozměry, spotřebu a výrobní náklady," říká Suchanová. Snížení výrobních nákladů zajistí malé rozměry přístroje a absence baterie. Přenos dat totiž zajistí technologie NFS, kterou známe například z bezkontaktních platebních karet.
Stěžejním bodem projektu je jednoduché propojení přímo s aplikací na chytrém mobilním telefonu, který dnes vlastní téměř každé dítě. K nahrání výsledků měření do mobilní aplikace stačí přiložit kartový glukometr k zadní straně telefonu. Aplikace bude děti kromě hlídání hladiny cukru také motivovat herními prvky k pravidelnému měření a rodiče získají přístup k výsledkům. Aplikace má i upozornění, pokud je hladina cukru tak nízko, že hrozí bezvědomí.
"Paralelně s kartovým glukometrem už v rámci X. GLU běží i spolupráce s výzkumnými institucemi. Naším primárním cílem je v současné době uvést kartový glukometr na trh," řekla Suchanová.      

Musíte věřit svému řešení

- Co vám vítězství přineslo?

Je to pro nás veliká životní zkušenost, ať už co se týče komunikace, či prezentace vlastního nápadu. Dále doufáme, že výhra pomůže tomu, aby se projekt podařilo dostat v nejbližší době na trh.

- Co je pro úspěch třeba udělat?

Nebát se jít proti proudu, věřit svému řešení a plně se mu věnovat. Pro soutěž jako takovou hraje významnou roli i prezentace projektu. Naše velké poděkování určitě patří Aleně Huberové, která nám s přípravou prezentace pro Imagine Cup pomáhala.

- Jaké jsou největší výhody vašeho X. GLU oproti klasickému glukometru?

Výhod našeho řešení je mnoho. Pokud začneme od hardwaru, tak je potřeba zmínit, že se jedná o nejtenčí glukometr na světě, takže je možno jej nosit například v peněžence. Řešení je vhodné pro všechny diabetiky, kteří používají glukometr. Celé řešení je navrženo tak, aby usnadňovalo život diabetikům a jejich blízkým. To znamená například okamžitá záloha dat, notifikace blízkým a specificky pro děti také systém odměn.

- Jak se zrodil zrovna nápad vylepšit stávající glukometr?

Všichni členové týmu mají rozmanité zkušenosti a napadlo nás je zkombinovat v oblasti, kde jsme viděli potenciál ke zlepšení – diabetické děti. Během práce na řešení jsme navázali spolupráci s táborem pro diabetické děti a několika diabetology.

- Potýkali jste se během vývoje s nějakými problémy?

Je samozřejmé, že žádný projekt není bezproblémový. V našem týmu se spojily zkušenosti z různých oblastí souvisících s vývojem produktu, nejen zkušenosti s hardwarem a softwarem, ale i bezpečnost dat, znalost trhu, znalost předpisů a zákonů souvisících se zdravotnickou technikou.      

Autor: 
Daniel Podlipný
Zdroj: 
Mladá fronta Dnes