18. 8. 2017

Vysokoškoláci se přetahují o bydlení na kolejích.
Ty hlásí přetlak zájemců a ve velkých městech už další studenty nepřijímají.
V Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a Ostravě je pro studenty podle makléřů výhodnější pronajmout si společně byt než bydlet na koleji.
Někteří studenti dostanou v září druhou šanci zabojovat o lůžko na kolejích.
Uvolní se místa po těch, kteří za rezervované ubytování včas nezaplatili.

Už jen pár týdnů zbývá do začátku akademického roku a tisíce vysokoškoláků stále nemají jistotu, kde budou během studií bydlet. Ceny za pronájem bytů prudce vzrostly, pro studenty jsou často nedostupné. A studentské koleje hlásí oproti loňským rokům přetlak zájemců o ubytování.

"Studenti se začali vracet na koleje. Máme k dispozici zhruba 7500 lůžek. Žádostí o ubytování je asi o tisíc více. Ozývají se nám dokonce i jiné univerzity s prosbou, zda bychom neměli kapacitu pro některé jejich studenty," popisuje ředitel Správy účelových zařízení ČVUT Jiří Boháček.

Všechna lůžka mají v současné době již obsazené také koleje Univerzity Karlovy. "Celkem máme 10 tisíc lůžek. Všechna jsou rezervovaná," říká ředitel Kolejí a menz UK Jiří Macoun.

Podobná situace panuje i v dalších univerzitních městech. "Máme plno. Zájem studentů je oproti loňskému roku vyšší," hlásí oddělení Správy kolejí a menz Masarykovy univerzity v Brně.

Hlavním důvodem, proč vysokoškoláci více poptávají bydlení na kolejích, jsou zmíněné rostoucí ceny nájmů. "Například v Praze se meziroční nárůst nájemného v bytě 3+1 pohybuje až okolo 20 procent. Takže nájemníci letos zaplatí průměrně kolem 21 tisíc korun měsíčně," uvádí Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz.

Podle údajů realitní společnosti Re/Max mají studenti největší zájem právě o větší byty o dispozici 3+1. Bydlí v nich pak většinou po čtyřech a měsíční nájem si mezi sebe rozpočítávají.

Ještě před pár lety se tímto způsobem šlo i v Praze a Brně přiblížit měsíčnímu poplatku za lůžko na koleji − jeho cena se pohybuje většinou v rozmezí od dvou do čtyř tisíc korun. Dnes však vychází pronájem bytu na jednotlivce vzhledem k růstu cen často o několik tisíc korun dráž.

Přesto řadě studentů nezbývá nic jiného než hledat právě tuto formu bydlení, a to kvůli zmiňované obsazenosti kolejí.

"Najít pro ně pronájem bytu je ale velký oříšek. V Praze je na bytovém trhu veliký přetlak poptávky a majitelé si více vybírají. Například u studentů se jim nelíbí, že chtějí bydlení jen od září do června, málokdy si jej chtějí sjednat na delší období," říká Kamila Buráňová z Re/Max.

Makléři v Praze a Brně registrují desítky odmítnutých zájemců o bydlení z řad vysokoškoláků. Naopak v menších městech pro ně není obtížné byt sehnat.

Vůbec nejvýhodnější podmínky pro pronájmy jsou v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a Ostravě, kde pro skupinu čtyř až pěti studentů vyjde pronájem bytu o rozloze okolo 70 metrů čtverečních zpravidla levněji než kolej.

V nejhorší situaci jsou zatím studenti, kteří míří do Prahy a dosud nemají zajištěné bydlení. I ti však mají šanci sehnat ubytování na koleji. Podle Jiřího Macouna dostanou studenti Univerzity Karlovy ještě možnost na začátku září, kdy se mohou některá lůžka uvolnit.

Ti, kteří mají své místo již rezervované, za něj musí do konce srpna zaplatit. Kdo to neudělá, ten o rezervaci přijde a místo připadne jinému zájemci. Další lůžka se pak zpravidla uvolňují z různých důvodů v průběhu celého roku.

iHNed.cz