Datum zveřejnění: 
1. 8. 2017

Budovy Českého vysokého učení technického v Praze od roku 2010 ušetřily 5,6 milionu korun za vytápění. Pomohl jim v tom počítačový program, který tam nainstalovali experti z elektrotechnické fakulty.

Z vyhodnocení v červenci 2017 vyplývá, že za sedm let provozu univerzita každou topnou sezonu ušetřila průměrně 18 procent nákladů za vytápění, tedy zhruba 800.000 Kč. ČTK o tom informoval mediální zástupce katedry řídící techniky FEL ČVUT Ivan Sobička. Vědci v univerzitní budově v Dejvicích údajně jako první v Evropě použili k řízení vytápění takzvaný prediktivní regulátor. Jde o počítačový program, který řídí optimální šíření tepla v budově. Zohledňuje přitom vývoj teplot uvnitř i venku, předpověď počasí a další parametry.

Algoritmy pro fungování regulátoru vyvinul během několika let tým vědců ČVUT, kteří na stážích spolupracovali i s kolegy například na Kalifornské univerzitě v Berkeley nebo švýcarské univerzitě ETH Curych.

"S odstupem času lze říci, že se jedná o mimořádný úspěch našeho výzkumu a vývoje. Články na toto téma jsou hojně citované a patří mezi základní publikace oboru," řekl Michael Šebek z katedry řídící techniky FEL ČVUT. Provoz regulátoru podle vědců nestojí moc peněz a nevyžaduje velké zásahy do stávajícího systému vytápění. Ke správnému nastavení systému jsou potřeba špičkové znalosti v řídící technice a fyzice budov.

Mezi lety 2011 a 2017 se tato metoda aplikovala i v dalších budovách v Česku i zahraničí, funguje třeba v knihovně univerzity v Berkeley. Největší úsporu podle vědců přináší u budov s velkou tepelnou setrvačností a s akumulací energie nebo při velkých platbách za energii. Komerčně tuto metodu dále rozvíjí firmy Feramat Cybernetics a Energocentrum Plus, které k ní přidaly například hlídání limitu odběru tepla.

Zdroj: 
tzb-info.cz