21. 7. 2017

ProfilID: ČVUT

Daniel STACH, redaktor:
Po zemětřesení záchranáři pátrají nejdřív po lidech, kteří můžou být uvězněni v troskách. Později přijde na řadu prozkoumání poničených budov. A platilo to i po zemětřesení v italském Amatrice, kde pomáhali také roboti, na jejichž konstrukci se podílejí vědci z ČVUT. Tohle je pohled robota přímo z poničené budovy. Z kamery, kterou si veze. Zároveň má s sebou ale také skener, který vytváří 3D model prostoru kolem sebe, a to velmi přesně s přesností na centimetry. Také se dokáže dostat i velmi složitým terénem.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Složitý terén zvládá bez problémů. Jeho úkolem je získávat informace v místech, kde to pro člověka není bezpečné.

Vladimír KUBELKA, CIIRC a Fakulta elektrotechnická ČVUT:
Ten robot vlastně slouží jako oči a ruce pro hasiče, takže máme zde kameru, která má šest očí, které koukají do všech směrů.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Laserový snímač zase slouží k vytvoření 3D modelu okolí. Z údajů se dá zjistit narušená statika budovy. K čemu slouží ta robotická ruka?

Vladimír KUBELKA, CIIRC a Fakulta elektrotechnická ČVUT:
Ta ruka slouží ke sbírání vzorků.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Díky tomu může přivést materiál pro podrobnější analýzu. Robot je zkonstruován tak, aby ho dokázal ovládat i nezkušený operátor.

Vladimír KUBELKA, CIIRC a Fakulta elektrotechnická ČVUT:
Každý, kdo hrál hry na Play Stationu nebo na X-Boxu, což je, myslím, dneska celá generace naše, tak se naučí velice rychle.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
V současnosti se robot používá při průzkumu poničených budov. V budoucnu by ale taky mohl pomáhat záchranářům hledat zraněné lidi. Ti se teď na školeních učí s robotem pracovat.

ČT 1