13. 7. 2017

Oproti srovnatelným naftovým motorům vyprodukovala auta na stlačený zemní plyn jedenáctkrát méně oxidů dusíku.

Automobily jezdící na CNG, tedy stlačený zemní plyn, v reálném provozu příznivě působí na snižování emisí oxidů dusíku v ovzduší.
Vyplývá to ze studie, kterou pro Český plynárenský svaz zpracovalo České vysoké učení technické v Praze spolu s Českou zemědělskou univerzitou a společností SEVEn Energy. Studie porovnávala emise u devíti automobilů včetně lehkých užitkových vozidel s různými motory v běžném provozu.
"Chtěli jsme získat výsledky relevantní pro Česko, proto jsme měření prováděli na dvacetikilometrové trase přímo v ulicích Prahy. Ve srovnání s naftovými vozy porovnatelné velikosti a motorizace vyprodukovala vozidla na CNG zhruba jedenáctkrát méně oxidů dusíku," uvedl Michal Vojtíšek z Centra vozidel udržitelné mobility Fakulty strojní ČVUT.
Emise z dopravy se na znečištění ovzduší podílejí zhruba z pětiny. V Česku podle plynařů jezdí přes 17,5 tisíce vozidel na CNG, o 2500 více než na začátku roku.

E15