3. 7. 2017

České firmy, které nastupující trend digitalizace nezvládnou, nemají ve světové ani evropské konkurenci šanci obstát. Jenže podle odborníků je chyba už ve struktuře technického vysokého školství. "Hlavní překážkou efektivnějšího propojení akademické výzkumné sféry s průmyslovou praxí je uzavřenost akademického prostoru, která se odvíjí od způsobu řízení vysokých škol, jenž nemá ve světě obdoby. Pokud budou školy nadále řízeny akademickými senáty jako diskusními kluby bez vizí a odpovědnosti, nikoliv normální manažerskou strukturou v čele s rektory, neposune se nesmírně potřebný transfer technologií a inovací dopředu," prohlásil na schůzce hlavních osobností průmyslu a dopravy ředitel Českého ústavu robotiky, informatiky a kybernetiky ČVUT Vladimír Mařík.
V oblasti středního vzdělávání by hodně pomohlo těsnější napojení škol přímo na podniky. Jedna taková má dlouholetou tradici například v Mladé Boleslavi, kde vychovávají studenty v areálu automobilky. Mladé odborníky si pěstuje i jihlavský závod Bosch. Ten se mimochodem zapojil do zajímavého počinu tamních podniků a společně s krajským úřadem nakoupil studentům stavebnice skládaček Kaipan. Mladí se tak ve volném čase mohli nadchnout do rukodělné práce při stavbě auta.

Autor:
Petr Slováček a David Šprincl