24. 6. 2017

Michal KUBAL, moderátor:
Nanotechnologie se prosazují v další oblasti. Tentokrát v léčbě popálenin. Čeští vědci vyvíjejí materiál, který má usnadnit hojení poškozené tkáně. Obvaz podpoří růst buněk a zároveň ochrání před infekcí. Na pacientech se bude zkoušet koncem roku.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Těžké popáleniny zavinila nehoda při výměně propanbutanové láhve. Evžen Ošmeral má za sebou několik operací.

Evžen OŠMERAL, :
Odstranění nekrotické tkáně, a potom ořezání, neznám ty správné výrazy, ale ořezání kůže ze stehna.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Zůstává v každodenní péči lékařů. Poranění na hlavě mu každý druhý den převazují.
Podpořit hojení by měl materiál, na kterém se pracuje v této laboratoři. Vzniká z nanovláken.

Evžen AMLER, spol. Student Science a Ústav experimentální medicíny AV ČR:
Je použitelný na růst buněk a pro tkáňové inženýrství a regenerativní medicínu. Na tomto buňka ráda roste, protože si myslí, že je doma, že je ve své vlastní tkáni.

Robert ZAJÍČEK, přednosta Kliniky popáleninové medicíny, FN Královské Vinohrady:
Funguje jako jakési lešení. On je to materiál, který budeme aplikovat na tu ránu, snažit se, aby ta rána, nebyla často převazovaná, aby naopak byl tam klid v té ráně.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Materiál tvoří vlákna tisíckrát tenčí než lidský vlas.

Martin KRALOVIČ, UCEEB ČVUT:
Je tam velmi mnoho volného prostoru a umožňuje pronikání buněk dovnitř materiálu.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Výhodou tohoto materiálu je, že se dokáže sám rozpadnout. Když ho ponořím do vody, která simuluje prostředí v těle, začne mizet.

Evžen AMLER, spol. Student Science a Ústav experimentální medicíny AV ČR:
Každý pacient jistě zná tu nepříjemnou vlastnost, když si vezme gázu a má obyčejný strup, a pak si tu novou tkáň utrhne. Tak tenhle materiál vlastně zabrání tomu, aby k něčemu takovému došlo.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Navíc je možné do materiálu vpravit léčivé látky. Na prvních pacientech ho vědci chtějí začít testovat na podzim.

ČT 1