Datum zveřejnění: 
20. 6. 2017

Česká komora architektů v lednu 2017 vyhlásila 2. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Architekti do ní přihlásili téměř 250 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Marianne Loof – předsedkyně poroty, Matija Bevk, Eelco Hooftman, Jiří Oplatek, Doris Wälchli, Jakub Szczęsny a Ľubomír Závodný) do užšího výběru nominovala 42 děl, ze kterých na konci listopadu 2017 vzejde zhruba deset finalistů a držitel České ceny za architekturu. Nominační večer se konal 12. června 2017 v kulturní zóně Pragovka v pražských Vysočanech.

Do soutěžní přehlídky bylo možné přihlásit díla realizovaná v letech 2012–2016, z nominovaných staveb jich však byla převážná většina dokončena v období posledních dvou let (22 nominací bylo dokončeno v roce 2016 a pět v roce 2015). ČKA si současně váží velké aktivity Akademie České ceny za architekturu složené z tří stovek odborníků, která České komoře architektů pomáhá vytipovávat zajímavá díla, jejichž autory ČKA následně oslovuje s žádostí o přihlášení do soutěžní přehlídky. V letošním roce 16 z těchto doporučení akademiků postoupilo mezi nominované.

Nejčastějším tématem letošních nominací jsou jednoznačně rodinné domy, kterých ve výčtu naleznete osm. Následují výstavní projekty (např. Vnímání od Jana Šépky v Českých Budějovicích či vzducholoď Gulliver kotvící na střeše holešovického Centra současného umění DOX, jejímž autorem je Huť architektury Martina Rajniše) či stavby spadající do oblasti vzdělávání. V nominacích se objevují také čtyři dopravní stavby: lávka v Hradci Králové / baum & baroš ARCHITEKTI, Komenského most v Jaroměři / baum & baroš ARCHITEKTI a EXCON, parkovací dům v Brně / Architekti Hrůša & spol. a Ateliér Brno či terminál Gagarin v Telči / ARCHOO.

Prací, které se zaměřují na veřejný prostor, je opravdu poskromnu: revitalizace středu obce Bílovice nad Svitavou / P.P. Architects, Léto pod viaduktem / CCEA MOBA či již zmíněná konstrukce zakrývající Samsonovu kašnu v Českých Budějovicích realizovaná ku příležitosti výstavy Jana Šépky v Domě umění nazvaná Vnímání . Mezi velkými investicemi, jako je například Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně / Pelčák a partner architekti či Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze / PETR FRANTA architekti & ASSOC. najdeme i zcela drobné věci, jako je Létající černý dům / H3T architekti či pomník Archima Šipla na Liberecku / RH faktor.

Dominují novostavby na úkor rekonstrukcí
Charakteristickým rysem výběru mezinárodní poroty je obrovské množství novostaveb. Z 42 nominací se o novostavby jedná hned ve 33 případech. Tato skutečnost může vypovídat o oživení stavebního trhu, nicméně je třeba dodat, že velká část těchto zakázek pochází ze soukromého sektoru (zejm. rodinné domy, bytové a administrativní objekty).

Zatímco v loňském ročníku České ceny za architekturu jsme byli svědkem skutečně velkého počtu zdařilých rekonstrukcí, které ovládly galavečer a odnesly si titul finalisty, v letošním roce se jich mezi nominované stavby probojovalo jen pár.

Jaká města mají nejkvalitnější architekturu?
Jednoznačnou hvězdou letošního ročníku Ceny je Jihomoravský kraj, který je v nominacích zastoupen 10 realizacemi. Přímo z Brna pak pochází polovina těchto nominací, další jsou rozprostřené v menších sídlech, což opět dokazuje, že kvalitní architektura není záležitostí pouze velkých měst. O druhou příčku v rámci regionů se dělí Praha a Středočeský kraj (po 8 nominacích). Svého zástupce v nominacích mají opět středočeské dvoutisícové Líbeznice, o kterých je v souvislosti s kvalitní architekturou slyšet čím dál tím více nahlas. Reprezentovat je bude „Dřevák“ – novodobá sokolovna od Atelieru M1 architekti.

S velkým odstupem (po 4 nominacích) následuje Jihočeský kraj, 3 nominace patří Plzeňskému kraji, po 2 nominacích má Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj, 1 nominace spadá pod Vysočinu, dále Moravskoslezský a Zlínský kraj. Tři kraje budou v boji o letošní Českou cenu za architekturu bez zastoupení (Karlovarský, Olomoucký a Ústecký).

Polovina nominací byla postavena z veřejných finančních prostředků, 3 z nich byly realizovány formou architektonické soutěže, kterou ČKA dlouhodobě prosazuje jako nejkvalitnější a nejtransparentnější způsob zadávání veřejných zakázek. Jedná se o Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích / SLLA Architects, Komenského most přes Labe v Jaroměři / baum & baroš ARCHITEKTI, EXCON a Vodní dům v Hulicích / AND.

Kteří architekti budou natolik úspěšní, že se dostanou mezi finalisty, bude jasné 27. listopadu 2017 na slavnostním galavečeru v Místě pro nové umění–Jatka 78 v Praze. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky ocenění za výjimečný počin a mimořádné ceny. Úkol to bude jistě nelehký, s řadou děl se však porota seznámí přímo v terénu na začátku září. Den po galavečeru se v Galerii Jaroslava Fragnera uskuteční vernisáž výstavy Česká cena za architekturu. Výstava bude v Praze vystavena až do 10. ledna 2018, poté se přesune do brněnské Galerie Architektury. V průběhu roku se k České ceně za architekturu váže řada dalších akcí, nejbližší z nich jsou již sedmí Architekti na jedné lodi (27. června (A)VOID Floating Gallery).

Zdroj: 
asb-portal.cz