15. 6. 2017

Prestižní mezinárodní žebříček vysokých škol, který každý rok zveřejňuje britská společnost Quacquarelli Symonds (QS), letos posuzoval činnost více než čtyř tisíc škol z celého světa, z toho tisíc detailně.

Mezi prvními 500 se z českých vysokých škol umístily Univerzita Karlova a České vysoké učení technické v Praze.

Málo peněz na vzdělávání

Univerzita Karlova se za posledních pět let propadla o 81 míst. Zatímco v roce 2014 byla na 233. pozici, letos se umístila na 314. místě. Podle autorů žebříčku však stále patří mezi zhruba jedno procento elitních vysokých škol. Společnost QS totiž odhaduje, že na světě je asi 26 000 univerzit.

Mluvčí UK Václav Hájek označil letošní umístění za úspěch. Financování českých vysokých škol totiž již pátým rokem stagnuje. V současném návrhu ministerstva financí však i přes sliby vlády peníze na vysoké školy stále chybí.

Rektoři dlouhodobě poukazují na klesající konkurenceschopnost škol, v pátek dokonce napsali dopis premiérovi, aby dodržel sliby a financování zajistil.

Autor:
Kristýna Matějková