14. 6. 2017

Vítězkami letošního ročníku soutěže L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě se v Česku staly dvě vědkyně. Embryoložka Zuzana Holubcová z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně přispívá k lepšímu pochopení příčin ženské neplodnosti. Zjišťuje například, jaké procesy v lidském těle mají za následek špatné rozdělení chromozomů a vznik geneticky abnormálních ženských vajíček.
Matematička Anna Kučerová z Českého vysokého učení technického v Praze se věnuje pravděpodobnostní inženýrské mechanice. Zabývá se vývojem nových metod pro navrhování experimentů, ze kterých se zjišťují materiálové vlastnosti. Například ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou hledá metody navržení experimentů věrohodně simulujících chování nosné rakety při startu či ve vesmíru.
Na soutěži spolupracuje i Akademie věd ČR, pořadatelská kosmetická firma oceňuje každou laureátku sumou čtvrt milionu korun.

Lidové noviny