14. 6. 2017

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka:
"Je to bezprecedentní událost. Za 29 let, kdy jsem hasičkou, jsem nic takového nezažila," prohlásila šéfka londýnského hasičského sboru Dany Cottonová. Při požáru sedmadvacetipatrového věžáku, který začal hořet dnes v noci, zemřelo několik lidí. Přesný počet stále ještě není jasný. Velké množství obyvatel bytového domu se ale podařilo zachránit.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka:
U telefonu je teď odbornice na protipožární zabezpečení výškových budov Ilona Koubková ze Stavební fakulty ČVUT¨.
Ta příčina požáru londýnského věžáku samozřejmě zatím není jasná, ale jaké bývají ty nejčastější, co je u věžáku ten největší problém, pokud jde o nebezpečí požáru?

Ilona KOUBKOVÁ, odbornice na protipožární zabezpečení výškových budov, Stavební fakulta ČVUT:
No, musíme si uvědomit, že každá budova musí být navržená a provedena tak, aby v případě požáru byla po určitou dobu zachována nosnost konstrukce, uvnitř byl omezen vznik šíření ohně a kouře a bylo omezeno samozřejmě šíření požáru pro ostatní budovy, to znamená i nějaký způsob chlazení. No, největší problém pravděpodobně bývá s vnějším pláštěm, který neodpovídá materiálům, protože ty materiály musí být typu A1, maximálně A2, naprosto nehořlavé, takže to bývá samozřejmě asi největší problém právě u vzniku těchto požárů. Další problém samozřejmě je vnitřní zabezpečení, ale o tom si když tak povíme za chvilku.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka:
No a co je nejdůležitější tedy, materiál nebo konstrukce toho domu?

Oboje je naprosto srovnatelné, ale jak už jsem říkala, ten vnější plášť, zateplení toho pláště musí spadat do třídy A1, maximálně třída A2, to znamená materiály nehořlavé. Celkově máme řadu A1 až F podle vlastně reakcí na požár. A výšková budova, která vlastně spadá svojí požární výškou do výšky nad 22 metrů, to znamená nejvyšší podlaží až podlaha nejvyššího podlaží, tak tam právě musí být ten plášť z těch naprosto nehořlavých materiálů.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka:
Naprosto nehořlavých materiálů. A platí pro ty nově stavěné výškové budovy přísnější normy než, řekněme, pro ty starší?

Samozřejmě. Nová norma platná velmi přísná vznikla nebo vzniká, vzešla v platnost v srpnu 2016, je to norma 730810 o požární bezpečnosti, která je velmi přísná. Samozřejmě že podle této normy se řeší hlavně nové budovy, ale řeší se i rekonstrukce stávajících výškových budov.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka:
A ty vnitřní zabezpečení v tom domě, jaká musí být?

No, musíme si uvědomit, že vlastně je to pasivní, to znamená řešíme nějakým způsobem konstrukční systém, dispoziční výrobky, to už jsme si řekly, no a pak samozřejmě je ta aktivní, která je velice důležitá. Tam patří vlastně épéesky, to znamená elektronická požární signalizace, stabilní hasící zařízení. Tyto budovy prostě musí být ochráněny sprinklerovým systémem, detekce požáru, zařízení pro odvod tepla a kouře, samostatné požární únikové cesty, samostatné výtahy evakuační pro tělesně postižené, takže ono toho je opravdu hodně, a to všechno ty výškovÉ budovy samozřejmě musí mít.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka:
A když se rekonstruují ty starší budovy, co byste řešili především?

Víte, když se rekonstruují starší budovy, tak samozřejmě ten zateplovací plášť musí odpovídat té, tomu A1, A2.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka:
Takže vyměnit ten plášť prvořadě.

Vyměnit, ano, samozřejmě musí se vyměnit plášť a dále se potom řeší samozřejmě vnitřní požární systém, který už zase musí být řešen podle té nové normy, to znamená všechny ty detekce, o kterých jsem hovořila, tam samozřejmě musí být, včetně detekce vzduchotechniky.
Chráněných únikových cest.

Říká Ilona Koubková ze Stavební fakulty ČVUT