9. 6. 2017

Petr ŠIMŮNEK, moderátor:
Možná jste na videu viděli ty lehce hrůzostrašné roboty, kteří vypadají jako pes, kočka nebo gepard, nebo taky jako něco z Terminátora. Tahle firma z Massachusetts Institute of Technology patřila pár let Googlu, mluvíme o firmě Boston Dynamics. A Google tuhle firmu teď prodal. Novým majitelem je japonský technologický konglomerát Soft Bank. A jak píší dnešní New York Times, za ní stojí Masajoši Son. Nejbohatší muž Japonska, který dává dohromady 100miliardový fond v dolarech na podporu nejmodernějších technologií, mimo jiné i také robotiky. Co je Boston Dynamics zač? Co její roboti umí a jakou logiku má spojení s Japonci, kteří mají třeba humanoidního robota Pepera, na to se zeptám profesora Václava Hlaváče, zástupce ředitele Českého institutu informatiky a robotiky a kybernetiky ČVUT.
Možná na začátek, co je Boston Dynamics vlastně za firmu?

Václav HLAVÁČ, profesor; zástupce ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT:
Tak, je to velmi úspěšná technologická firma, která udávala v posledních 10, 15 letech trend v robotice. A zejména v té robotice, kde šlo o dobrou mechatroniku. To znamená kombinaci dobrého strojařského návrhu a dynamického řízení. Ty roboty se chovaly velmi krásně. A když člověk sledoval generace, jak šly po sobě, tak od malé skákací blechy až po mulu, který byl vyvinut proto, aby nosil vojenský náklad průzkumné jednotce. Až po krásného robota, který se jmenuje čítah čili gepard, který je schopen běžet na svých čtyřech nohách rychlostí 45 kilometrů za hodinu, čili rychleji než Usain Bolt. Tak je to prostě krásná strojařina.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor:
A k čemu ti její roboti vlastně jsou? Člověk viděl právě ukázky na videu a tak. A to opravdu vypadá impozantně. Má to ale využití v praxi, nebo zatím ne?

Zatím ještě ne. Nebo dílčí části toho vývoje, oni ukazují, kudy vede cesta nějaké části. A potom ti, co to dělají prakticky pro nějakou specifičtější aplikaci, tak to mohou použít. Ale je to zatím věc, která je stále dosti vepředu. Ta firma vznikla jako spin out slavné školy, která se jmenuje Massachusetts Institute of Technology. A žila z peněz agentury, která podporuje vojenský výzkum. A takový, na pomezí vojenské a akademického, ta se jmenuje Darpa ve Spojených státech. No, a koupil ji Google v roce 2013. A potom, když odešel vlastně jeden z lidí, kteří vyhynuli, android, tak ten odešel před 2 lety, ten zřejmě stál za tím, aby se takové firmy kupovaly, tak Google pomaličku ty robotické firmy prodává.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor:
A teď je prodal Japoncům. Má tohle spojení se Soft Bank technologickou firmou, která vznikla v telekomunikační firmy, nějakou logiku?

Určitě ano. Tak Japonci jsou známí tím, že v té oblasti mechaniky a řízení jsou průkopníky. První humanoidní roboty vznikly začátkem 70. let právě v Japonsku. V Japonsku je obrovsky populární na okresní úrovni robotické soutěže, což jsou roboty, které jsou na dálkové ovládání a hraje se s tím fotbal takový robotický. Prostě je to obrovsky populární. Čili ta země se touto cestou vydala. Velké japonské konglomeráty jako Honda, Toyota, ti všichni vyvíjejí třeba humanoidní roboty. Takže to do toho patří. Ten Soft Bank taky není nový, koupil Francouzskou firmu Aldebaran Robotics, který dělá takové roboty. Jmenovaly se Nao, což je poměrně rozšířené v akademickém světě. Teď mají ten robot Pepper, který v Japonsku už stojí v obchodních domech. A je to poměrně běžná věc. Čili to není náhoda.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor:
Docela hodně často se v poslední době mluví o tom, že automatizace a robotizace půjde, nebo dokonce už jde daleko rychlejším tempem než kdykoliv dřív. A že díky tomu taky zmizí spousta profesí, které teď vykonávají lidé. Jak daleko tahle vize robotů, kteří nám zasáhnou do života, vlastně je?

Tak, k tomu už dochází dlouho. Jenom jsme to nespojovali s roboty. Tento proces je spojen s automatizací. A jinými způsoby zvyšování produktivity práce. Vlastně už od první průmyslové revoluce. Jenom vývoj teď jakoby probíhá překotněji. Ale ono se to vždycky zdá, když člověk je uvnitř v té etapě. Že to probíhá překotněji. Ale každopádně trh práce se mění.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor:
A kdy se tedy z roboty, které můžeme třeba vidět na videu od Boston Dynamics, nebo s Pepprem, nebo podobnými humanoidními roboty budeme moct potkat v běžném životě třeba tady u nás v Evropě, v Česku?

To se těžko predikuje. Ale ta otázka k čemu člověk humanoidní robot. Ale už dnes můžete v továrnách vidět roboty, které pracují v jedné výrobní buňce s lidmi. Což bylo nebývalé, nevídané ještě před 5 lety byste nic takového neviděli. Roboty by byly obehnány klecí, protože je to kvůli bezpečnosti. A ten krok nebyl velký. Byl jenom takový, že ten robot má v každém kloubu silový a momentový senzor. A když se naprogramuje tak, aby když ta síla dosáhne nějakého stupně, a ten je poměrně malý, tak se zastaví. A díky tomu vlastně s tou bezpečnostní nejsou problémy. A to už se děje. Na takový robot se budete moci k nám přijít za, já nevím, 3 týdny podívat. Teď ho máme ještě na paletě. Takové dvě ramena máme u nás v našem ústavu.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor:
A kam se můžeme přijít podívat?

Můžete se přijít podívat k nám do Dejvic. Máme novou budovu v Praze v Dejvicích na ulici Jugoslávských partyzánů. A tam máme laboratoře a teď v té laboratoři máme takovýhle krásný dvouruký robot, ale to je pro průmyslové použití. To, on vypadá málo jako člověk.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor:
Říká profesor Václav Hlaváč, zástupce ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. A děkujeme za pozvání, pane profesore. Díky.

Ano, přijďte se podívat.

ČRo Plus