Datum zveřejnění: 
2. 6. 2017

Laboratoře, zkoušení novinek, zatravněné střechy, sluneční clony i kavárna. Takové bude nové vědecké centrum u Buštěhradu. Stavba začne ještě letos.
Nové obří centrum pro vědce a výzkumníky se začne stavět na podzim na Kladensku. Investor Vědeckotechnického parku v průmyslové zóně u Buštěhradu, společnost Trigema, získal na první etapu výstavby evropskou dotaci. Ta pokryje téměř polovinu nákladů. "Nový areál se zaměří na energeticky efektivní řešení v oblasti stavebnictví, elektrotechniky, pohonných jednotek a další souvisící oblasti. Celková investice do areálu převýší 800 milionů korun," sdělil MF DNES Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy. V první fázi vznikne budova, vnitřní prostory zaberou na čtyřech podlažích celkem v nadzemní části 6 300 m2. První nájemci by se sem měli stěhovat už za dva roky. "Náklady na první fázi dosáhnou více než 450 milionů. Evropská unie projekt podpoří částkou necelých 190 milionů. Vedle prostředků z operačního programu využijeme pro financování také úvěr a vlastní zdroje," dodal.

Výjimka pro vědu

Město Buštěhrad další vědecká pracoviště na svém katastru vítá. Nový areál bude sousedit se samostatným vysokoškolským ústavem ČVUT, Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB), který ČVUT otevřela u Buštěhradu před třemi roky. "Pro průmyslovou zónu mezi Buštěhradem a Kladnem bude do budoucna lepší, když se těžký průmysl, který tu vždy byl, utlumí a bude mít spíše vědecko-výzkumnou funkci. Proto jsme také novému vědeckému parku udělili výjimku ze stavební uzávěry, kterou jsme na všechny průmyslové plochy na katastru města uvalili v roce 2015, aby mělo město kontrolu, co tu bude vznikat, hlavně kvůli záměrům, které by mohly produkovat nějaké znečištění, nebo být jinak problematické z hlediska životního prostředí," vysvětlila MF DNES starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková.
Zkušenosti s akademickou půdou už společnost Trigema má. V minulosti vybudovala Vědeckotechnický park Roztoky, který se po dohodě s ČVUT a s podnikatelským sektorem začal zabývat výzkumem a vývojem spalovacích motorů pro automobily, motorů s alternativními pohony i konstrukcí vozidlových převodovek. "Ve spolupráci s touto vysokou školou jsme následně v Roztokách pokračovali i v případě sousedního Parku vědy. Na některých dílčích aktivitách jsme byli v kontaktu už nyní i s buštěhradským UCEEB. To vše může být výhodou i pro nájemce Vědeckotechnického parku Buštěhrad, kterým tak budeme moci nabídnout jak zázemí a vybavení nového areálu, tak výhody partnerství s akademickou půdou," poznamenal Soural.
V budově A najde práci na 330 lidí. V konečné fázi budou Vědeckotechnický park Buštěhrad tvořit dvě hlavní čtyřpodlažní budovy, kde budou laboratoře, vývojové a zkušební provozy i kanceláře. V jedné z budov se počítá také s konferenčními prostory a kavárnou. Velikost laboratoří i kanceláří budou záviset na požadavcích budoucích nájemců. Součástí prostor bude také vnitřní atrium a terasa. Mezi zajímavé vybavení patří mimo jiné ovladatelné sluneční clony a moderní výtahy pro osm osob. Bezpečí výzkumných projektů zajistí záložní generátory proudu. Střechy budou částečně zatravněné a bezpečnostní služba bude hlídat vědecká pracoviště 24 hodin denně. "Bude se jednat o největší vědeckotechnický areál Trigemy s plochou přes 11 000 m2. Oproti našemu Vědeckotechnickému parku Roztoky a Parku vědy bude více než dvojnásobně velký," konstatoval Soural.
V současnosti už investor jedná s potenciálními nájemci první budovy. Současně zahájil přípravu dokumentace, výběr dodavatelů a dalších podpůrných činnosti, které vyvrcholí zahájením výstavby. "Zahájení druhé fáze areálu, tedy budovy B, kam se vejde okolo dalších 360 specialistů, bude odvislé od uvolnění prostředků, díky nimž budeme moci projekt dále financovat," podotkl předseda představenstva koncernu Trigema, která se oblasti vědy a výzkumu věnuje již od roku 2007 a dodnes vystavěla ve středních Čechách především v Roztokách a nově také buduje v Žalově okolo 32 tisíc m2 ploch pro mezioborové využití.
"Odpovídáme tím na vzrůstající poptávku po průmyslových vývojových pracovištích se zaměřením na strojírenství a elektrotechniku. Do budoucnosti chceme prostory našich areálů využít i pro rozvoj startupových aktivit. Zasídlené firmy a startupy díky tomu mohou někdy navíc sdílet nejen prostory a řadu s tím spojených služeb, ale i některé technologie a svoje know-how," uvedl Soural.     

Autor: 
Eva Havelková
Zdroj: 
Mladá fronta Dnes