Datum zveřejnění: 
1. 6. 2017

V pátek se v Praze na Vltavě uskuteční již 104. Primátorky, tradiční veslařské závody, které se poprvé konaly v roce 1910. O nejúspěšnějším českém univerzitním sportu loňského roku jsme ve studiu mluvili s trenérem Josefem Lukšem z akademické reprezentace České republiky a Jakubem Paroulkem, členem loňského vítězného univerzitního týmu ČVUT.

„Na akademickém mistrovství světa v Poznani jsme získali několik zlatých medailí a v celkovém pořadí národů jsme se umístili jako třetí za Itálií a Německem,“ vyzdvihuje úspěchy českého univerzitního veslování trenér Josef Lukš. Jedním dechem ale dodává, že země typu Velké Británie a Spojených států amerických jsou v současnosti prakticky nedostižné. „Jejich týmy jsou v podstatě poloprofesionální. Skauti jezdí po Evropě a oslovují dobré studenty, aby za ně šli veslovat do Los Angeles, Houstonu a dalších měst. A tam se studenti snaží dostat do áčkových posádek, přičemž mnohdy o start v osmiveslici některé univerzity bojuje třeba i šedesát studentů.“ 

Jednoznačně nejúspěšnější českou školou ve veslování je ČVUT v Praze. Tu doplňuje v nejlepší trojici Česká zemědělská univerzita a Univerzita Karlova v Praze, které na první místo paradoxně nepomáhá ani Fakulta tělesné výchovy a sportu. „Jako absolvent téhle fakulty můžu říct, že na FTVS je toho sportu tolik, že na vlastní veslařský trénink, který zabere hodně času, už vám toho zkrátka moc nezbude,“ vysvětluje Lukš. Musíte se účastnit všech ostatních sportů, protože jejich absolvování je podmínkou studia. Takže chodíte plavat, běhat, na gymnastiku, všechny možné hry a na váš vlastní sport už prostě nemáte potřebný čas. Pro vrcholový sport není FTVS úplně to nejlepší.“ 

Tak jako každý sport i veslování si prochází svým vývojem a změnami pravidel. „Pár ročníků dozadu se stalo, že například Mirka Knapková seděla v osmiveslici s kluky, oproti tomu na letošních Primátorkách bude startovat pět čistě ženských osmiveslic,“ udává jeden z příkladů Lukš. Jedna z největších změn za poslední roky se ale letos udála na pozici kormidelníka: „Dříve mohl mužům kormidlovat pouze muž a ženám pouze žena, a letos došlo k průlomu, že kormidelník může být jakéhokoliv pohlaví. Jediným omezením je hmotnost 55 kilogramů. A najít takového muže je obtížnější než najít takto vážící slečnu.“ 

Poslechněte si celý rozhovor a v pátek odpoledne přijďte fandit na Rašínovo nábřeží v Praze! Po finálních jízdách univerzitních osem bude program pokračovat na stagei Radia Wave koncerty kapel Wild Tides, Mayen a následnou afterparty na lodi Cargo Gallery, kde zahraje DJ Maceo. 

 

 

Autor: 
Jarda Petřík
Zdroj: 
zpravy.rozhlas.cz