15. 5. 2017

Bohumil KLEPETKO, moderátor:
Na bývalém vojenském, dnes ale už městském letišti v Hradci Králové začaly přípravy na výstavbu zkušebny amerických leteckých motorů. Jde o část celkem 10miliardové investice firmy General Electric tady v Česku.

Vlastimil WEINER, redaktor:
Vyvinou za oceánem. Vyzkoušejí na hradeckém letišti.

Michal KOPÁČEK, Orbis Avia, letiště Hradec Králové:
Měli bychom testovat turbovrtulové motory do letadel zhruba o velikosti pro 15 cestujících.

Vlastimil WEINER, redaktor:
Firma, která má zkušebnu za dohledu expertů z Českého vysokého učení technického provozovat, sama vyvíjí turbovrtulový hornoplošník ruské konstrukce. Ten má být nástupcem legendárních letadel AN-2, přezdívaných Anduly.

Jiří VYSOKÝ, Orbis Avia, letiště Hradec Králové:
Očekáváme daleko větší rozkvět hlavně v segmentu menšího letectví.

Vlastimil WEINER, redaktor:
Zkušebna motorů bude ve dvou betonových úlech pro letadla, zvukově izolovaných od okolí. Právě zvýšená hlučnost, která souvisí s probíhajícím výcvikem afghánských pilotů vrtulníků, je teď velkým jablkem sváru mezi letištěm a hradeckou veřejností. Proto stavitelé zkušebny motorů pozvali předsedy komisí místních samospráv, aby jim odkryli karty.

Jiří VYSOKÝ, Orbis Avia, letiště Hradec Králové:
Tak jsme vám chtěli vysvětlit, co je záměrem.

Klára BAREŠOVÁ, komise místní samosprávy, Hradec Králové - Rusek:
Klidně mohou na hradeckém letišti vzniknout jakékoliv zkušebny, ale my o nich nesmíme vědět. Úplně mě pánové nepřesvědčili o tom, že ten hluk se nenavýší.

Otto MACH, Orbis Avia, letiště Hradec Králové:
Připravujeme ten projekt tak, abychom nijak nezvýšili hlukovou zátěž, kterou letiště produkuje.

Vlastimil WEINER, redaktor:
Provoz zkušebny amerických motorů zajistí nová pracovní místa pro 18 techniků.

Jiří VYSOKÝ, Orbis Avia, letiště Hradec Králové:
A možnost práce i pro studenty v rámci nějakých zkušebních a vývojových programů.

Vlastimil WEINER, redaktor:
Náklady na úpravu a vybavení úlů budou 30 milionů korun. První motor má ve zkušebně burácet letos v listopadu. Vlastimil Weiner, Česká televize, Hradec Králové.

ČT 1