Datum zveřejnění: 
11. 5. 2017

Betonové pilíře pražského Libeňského mostu jsou poničeny korozí a mechanické vlastnosti betonu jsou nestálé. Novinářům to dnes řekl ředitel Kloknerova ústavu ČVUT Jiří Kolísko a náměstek primátorky Petr Dolínek. Kloknerův ústav zkoumal třetí pilíř mostu.

Most z roku 1928 je delší dobu v havarijním stavu. Pražské zastupitelstvo loni schválilo rekonstrukci, termín jejího zahájení není znám. Město čeká na verdikt ministerstva kultury, které jedná o prohlášení mostu památkou.

"Most je založen na únosném podkladu tvořeném břidlicemi, ale beton má nehomogenní makrostrukturu, je velice pórovitý a probíhají zde degradační procesy, takzvaná síranová koroze," řekl Dolínek.

Síranová koroze se může objevit v cementu za přítomnosti síranových iontů. Jejich zdrojem může být spodní voda, některá látka, která se dovnitř dostala při výrobě betonu, nebo látky z Vltavy. "Dochází k chemické reakci, kdy vznikají nové krystaly, které expandují a mají větší objem než původní materie. Vznikají tlaky a dochází k poškozování struktury betonu," řekl Kolísko.

Praha s Technickou správou komunikací (TSK) nechají prověřit zbylé pilíře a další technické části mostu. Prověřeno bude i podloží dalších pilířů. Práce by měl Kloknerův ústav dokončit do konce letošního roku.

Co bude s mostem dál, není zatím jasné. Praha čeká, kdy ministerstvo oznámí, zda jej prohlásí za památkově chráněný a případně které části. "Chybějící rozhodnutí pro nás začíná být limitující, když nemůžeme začít chystat opravy. Ale můžeme začít se monitoringem mostu," řekl Dolínek.

TSK plánuje, že nechá prozkoumat stejnou metodou i další mosty. Mezi nimi třeba Hlávkův, Legií, Palackého a Barrandovský most.

Zdroj: 
archiweb.cz