3. 4. 2017

Univerzity, řada vysokých škol i Akademie věd ČR si nakupují energie od roku 2012 na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK). Šetří tak desítky miliony korun. Některé vysoké školy začaly na burze nakupovat v roce 2013, kdy poprvé využily služeb Střediska společných činností AV ČR.

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) nákupem na ČMKBK jen loni ušetřilo téměř 5 milionů korun.

"Od roku 2012 jsme snížili náklady na dodávky energií o více než 20 milionů korun. Největšího poklesu jsme dosáhli u silové elektřiny v nízkém napětí, kde jsme náklady snížili na polovinu," uvedl rektor prof. Petr Konvalinka.

Celkově ČVUT pořizuje pro své fakulty, Správu účelových zařízení ČVUT a servisní společnost ENERGOCENTRUM PLUS každoročně 55 megawatthodin elektřiny a zemního plynu.

"Proti prvnímu nákupu jsme objem pořizovaných energií zvýšili o 80 procent, tj. cca o 24 tisíc MWh," doplnil kvestor ČVUT.

byznysnoviny.cz