30. 3. 2017

S profesorem Jeffem Frolikem z Vermontské univerzity jsme probírali, kam směřuje svět, ve kterém se věci domlouvají mezi sebou.

Na katedře elektromagnetického pole pražského ČVUT působí od ledna profesor Jeff Frolik z elektrotechnické fakulty Vermontské univerzity v USA. Přivedl ho tam program Fulbrightova stipendia v kategorii významných pedagogů (Fulbright Distinguished Chair). Těch je udělováno jen 40 ročně pro celý svět a na základě velice tvrdé soutěže. Připojil se tak ke kolegovi prof. Martinu Margalovi z Massachusettské univerzity v Lowellu, který působí už od září v rámci tohoto stipendia na katedře mikroelektroniky.
Napřed jsem si poslechl jeho přednášku v Americkém centru na malostranském Tržišti, a pak jsme spolu seděli v rušné hospodě a hovořili o internetu věcí, který tu prof. Frolik učí. Zajímavé je jeho unikátní řešení pro přetížené energetické sítě – taky silovou elektřinu lze posílat po paketech, jako v internetu. A padla zmínka o předcích rodu ze středočeského Drnku.

Autor:
Zbyněk Fiala