24. 3. 2017

Ze zchátralého východního nádraží v Děčíně bude jednou zřejmě vzdělávací centrum.
Memorandum o spolupráci na jeho vzniku tento týden podepsali zástupci několika institucí. V historické budově Rakouské severozápadní dráhy by se mohli vzdělávat třeba studenti Českého vysokého učení technického (ČVUT), které má v Děčíně pobočku. Cílem spolupráce města, Ústeckého kraje, ČVUT, Českých drah, krajské hospodářské komory a Hospodářské a sociální rady Děčínska je vznik zázemí pro vzdělávací, výzkumné a kulturní aktivity. Část areálu by nabízela i komerční služby, jako je kongresová turistika. Některé prostory by se mohly přeměnit na studentské koleje, laboratoře a vědecká pracoviště. "Rádi bychom, aby se počty studentů v Děčíně neustále zvyšovaly. Kvalitní zázemí a vědecká pracoviště jejich renomé jistě významně posílí," uvedla primátorka města Marie Blažková.
Technické zázemí by mohli využívat i podnikatelé. Náklady na opravu objektu se odhadují zhruba na 400 milionů korun. "Jsme otevření spolupráci na projektech, které přinesou budově a následně veřejnosti smysluplné společenské využití. Naším zájmem je najít pro objekt Děčín východ nového majitele, který bude moci na rozdíl od Českých drah čerpat evropské dotace a budovu zrekonstruuje," uvedl Miroslav Kupec z Českých drah, jimž budova patří.

Děčínský deník