24. 3. 2017

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka:
A v potrubí mizí i dešťová voda. Ta se dá přitom využít jak v domácnostech, tak ve firmách. A ekologické stavby počítají i s recyklací odpadní vody. Používá se na splachování, úklid nebo zavlažování. Příští měsíc navíc ministerstvo životního prostředí spustí dotační program Dešťovka. Na podporu lepšího hospodaření s vodou vyčlenilo sto milionů korun.

Lucie PELANOVÁ, redaktorka:
redaktorka:
Na první pohled zarostlá plocha. Ve skutečnosti střecha rodinného domu ve vnitrobloku na pražské Letné.

Michal ŠPERLING, majitel domu:
Tadle střecha je zároveň, zároveň kořenová čistírna. Vlastně veškerá voda z baráku jde do septiku, kterej je tady za domem, a pak se čerpá nahoru, nahoru na střechu a tou střechou postupně, postupně protejká, čistí se.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Vodu zbaví nečistot a bakterií a může se znovu použít. Do zásobní nádrže teče i dešťová voda. Spotřeba domácnosti se podle Michala Šperlinga sníží až o padesát procent.

Michal ŠPERLING, majitel domu:
Tu vodu, kterou vyčistíme  využíváme na zavlažování pozemku v létě a po celý rok na splachování.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
S úsporou vody se počítalo i při stavbě této administrativní budovy. Zelená střecha navíc lépe izoluje.

David STRÁNSKÝ, Fakulta stavební ČVUT, předseda výboru Asociace pro vodu ČR:
Má to význam i pro městské prostředí, protože z hlediska mikroklimatu ta zelená střecha může zvlhčovat vzduch. Zároveň pomáhá snižovat maximální teploty během letních měsíců.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Dešťová voda, která naprší na střechu a nebo sem do atria, potom odtéká do podzemních zásobníků. Kromě toalet se dá využít i ke zlepšení prostředí v budově.

David STRÁNSKÝ, Fakulta stavební ČVUT, předseda výboru Asociace pro vodu ČR:
Ty zelené stěny, které tady vidíme, jsou relativně moderní prvek, který kromě toho, že používá dešťovou vodu, tak má i estetickou funkci.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Podpořit používání dešťové vody plánuje i ministerstvo životního prostředí. Lidé, kteří ji využívají třeba na zalévání zahrady, budou moct žádat od dubna o příspěvek na vybudování nádrže a technologie s tím spojené.

Richard BRABEC, ministr životního prostředí:
Ta retenční nádrž bude muset mít aspoň dva tisíce litrů a výš. A důležité je, že ta dotace by měla pokrýt zhruba padesát procent těch nákladů.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
A dá se jít ještě dál. Vědci v plzeňské čistírně zkoušejí, jak využít nečistoty ve vodě.

Petr DOLEJŠ, Ústav technologie vody a prostředí, VŠCHT v Praze:
Bakterie čistí odpadní vodu a vedlejším produktem je právě ten bioplyn, který je energeticky bohatý. Je to zdroj, který můžeme dále využít.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Testovat svůj systém tady chtějí do konce roku. Pak už bude připravený k širokému využití.

ČT 1