Datum zveřejnění: 
13. 3. 2017

Přiblížila se doba, kdy se i v českém, dle odborníků poměrně zkostnatělém stavebnictví prosadí naplno některé nové technologie. Používání dronů, 3D simulací a 3D brýlí při virtuálních prohlídkách již nejsou pro Čechy neznámé, hudbou budoucnosti je však větší využití robotů či 3D tisk betonu. Pokusy s ním ve světě již probíhají, nejdále jsou přitom patrně Číňané - kteří jsou schopni již vytisknout celé domy.


České stavebnictví je tak trochu jako „konzervativní medvěd, který jde po trhu a razí si cestu pořád stejnými způsoby“, míní Petr Michálek ze společnosti Skanska. V souvislosti s průmyslovou revolucí a průmyslem 4.0 (označení pro trend digitalizace, pozn. red.) se však i v Česku mluví o řadě inovací a směřování k větší automatizaci a digitalizaci ve stavebnictví.


„Veškeré procesy, které se budou dít při přípravě, realizaci a následně provozu staveb a stavebních objektů, budou plně podporovány digitálními technologiemi,“ uvedl Michálek na Fóru českého stavebnictví.
Změní to přitom dle něj průběh příprav projektů i jejich realizaci, i do Česka míří nový trend, kdy bude více a více času věnováno přípravě staveb. „Nyní 20 procent času věnujeme přípravě, 80 procent stavbě. Dochází k obrovské spoustě neefektivit, improvizací a ve finále ke špatné kvalitě, nedodržení termínů atd.“ podotýká Michálek. Pomoci k tomu mají i nové technologie.


Číňané tisknou domy
Atraktivní možností je využití 3D tiskáren na stavbě. „Dnes můžeme tisknout v obýváku, ale můžeme si to představit i tak, že budeme tisknout na stavbě. Bude větší tiskárna, která bude tisknout barák. V Číně nebo i jinde už s tím první pokusy probíhají. Jednou se můžeme dočkat toho, že budeme tisknout domy i u nás,“ řekl Blesk.cz s úsměvem architekt Petr Vaněk.
Michálek k tomu dodává: „3D tisk betonu zkoušíme, nejsme ale tak daleko jako jiné firmy. Viděl jsem video čínské firmy, která v Egyptě vytiskla 10 bytových jednopodlažních domů za jeden den. 24 hodin jim to trvalo, vytiskli 10 domů.“


Nešvar stavebnictví: Zakázka se „jede na cenu“


Jako jeden z nešvarů zmiňuje Vaněk to, že se v Česku občas zakázky „jedou na cenu“. „Důležité je, abyste si ne za nejnižší cenu postavil dům, ale za optimální cenu, kdy ten dům opravdu bude fungovat. A za svoje peníze dostanete odpovídající kvalitu a nikoli za málo peněz málo muziky,“ podotýká Vaněk.
U nových technologií, které mají šanci pro větší rozvoj a uplatnění v Česku, zmiňuje laserové skenování. „S laserovým skenováním se začalo před rokem, dvěma pracovat v oboru. Používá to Skanska u svých silnic, dá se vyskenovat stávající stav budovy, na základě toho se dá udělat rekonstrukce budovy. Odpadá zdlouhavé zaměřování tradičními metodami geodetů,“ říká Petr Vaněk, který též působí na Fakultě stavební ČVUT v Praze.
Také podle něj jsou důležitá na stavbách mobilní zařízení a využívání cloudových úložišť. „Data jsou často na papíře, a stavba tak pracuje i s papírovou dokumentací. Cloudová řešení jsou kromě 3D tisku ty průlomové technologie, které budou ve stavebnictví víc a víc potřeba. Dnes je stavebnictví poměrně zastaralé, bude se s tím muset poměrně hodně hnout a tam se technologie uplatní,“ doplnil Vaněk

 

Zdroj: 
blesk.cz