Datum zveřejnění: 
10. 3. 2017

Na ČVUT vyvíjejí novou technologii mobile edge computing, která přenáší výpočty na server.

Laboratoř 5Gmobile, působící při katedře telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, se dlouhodobě zabývá se vývojem budoucích mobilních sítí (5G a dále) a podílí se na výzkumu, implementaci a testování technologie mobile edge computing. Tato technologie umožňuje přenesení výpočtů z mobilních zařízení na "hranu" mobilní sítě, tedy na server umístěný v základnové stanici.

Nová technologie přináší uživatelům mobilních sítí možnost využít vyšší výpočetní výkon a sníží spotřebu mobilních telefonů při zachování nízkého zpoždění dostačujícího i pro real-time aplikace, jako jsou rozšířená a virtuální realita nebo hry.

Vedoucí laboratoře doc. Zdeněk Bečvář k vývoji nové technologie říká: "Zapojení do výzkumu mobile edge computingu pro nás bylo výzvou. Vzhledem k tradici naší laboratoře, kdy jsme pracovali již na vývoji sítí LTE-A, byla práce na vývoji technologií pro 5G dalším logickým krokem," a dodává: "Velice nás těší, že se do výzkumu daří zapojit i studenty. V současné době v laboratoři pracují čtyři bakaláři a sedm magistrů. Jsou to výhradně posluchači programu Elektrotechnika a komunikace a tři z nich u nás studují v rámci double-degree programu."

Vývoj technologie byl v laboratoři zahájen v roce 2012 v rámci evropského projektu FP7 TROPIC. V současné době pokračujeme v testování řešení v prostředí emulovaných mobilních sítí ve spolupráci s institutem EURECOM. Laboratoří vyvinutá technologie byla prezentována na konci roku 2016 na workshopu O2 pro novináře a na několika světových konferencích. Díky výsledkům v oblasti mobile edge computing se laboratoř zapojila i do výzkumu nových řešení pro cloudovou radiovou přístupovou sít (Cloud-RAN) ve spolupráci s firmou FOXCONN, se kterou v minulém roce uzavřela tříletý kontrakt.       

Zdroj: 
sciencemag.cz