Datum zveřejnění: 
15. 2. 2017

Vysokoškolský areál v Dejvicích čeká proměna. Středem povede bulvár, omezí se vjezd aut

Od stanice metra tudy denně procházejí tisíce studentů na přednášky, v současnosti ale spíše kličkují mezi projíždějícími auty. Z centrální Technické ulice se proto má stát promenáda, která zvládne pojmout neustálý nápor chodců. Zároveň by měla být podle záměru radnice Prahy 6 i součástí základní osy Dejvic, která se do budoucna stane centrem kulturního dění v městské části. Do ní má patřit i protilehlá Dejvická třída, na které sídlí dvě divadla a funguje zde řada obchodů a restaurací. Třetí částí připravovaného projektu pak bude Vítězné náměstí, které obě ulice spojuje a aktuálně se připravuje urbanistická soutěž na jeho úpravu.
Na vydlážděný bulvár se širokými chodníky, kam se přesunou i oblíbené farmářské trhy, si ale lidé budou muset ještě počkat.

Řidiči ostrouhají

První zásadní krok však zdejší radnice plánuje už během příštích měsíců. "Protože proměnu ulice řešíme v širších souvislostech a jedná se o dlouhodobý proces, podpoříme požadavek Vysoké školy chemickotechnologické, aby byla pěší zóna prozatím vytvořena alespoň dopravním značením bez stavebních úprav," prozradil místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. I tak změna režimu dopravy potrvá minimálně čtyři měsíce a Praha 6 počítá s tím, že se celá ulice otevře chodcům nejdříve v polovině roku.
K samotné přestavbě Technické ulice pravděpodobně dojde až společně s úpravami celého areálu vysokých škol. Už předloni totiž podepsalo šest zainteresovaných institucí společné memorandum, jehož cílem je oživení prostoru Kampusu Dejvice. Mezi ně patří kromě radnice Prahy 6 i České vysoké učení technické (ČVUT), Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), Národní technická knihovna, Univerzita Karlova a Ústav organické chemie a biochemie, který zde také sídlí.
Zároveň vznikla pracovní skupina a pod vedením architektky Pavly Melkové z ČVUT byla vypracována ideová koncepce rozvoje prostoru. Ještě v letošním roce by pak měl vzniknout konkrétní projekt, podle kterého by se začalo už v příštím roce se stavebními pracemi.     

"Aby zůstali i ve volném čase"

Cílem je vytvořit vhodné místo pro setkávání a odpočinek Pražanů i studentů, kde by měli převahu chodci a cyklisté nad automobily. "Shoda panuje na řešení problémů s dopravním zatížením, vytvoření pěší zóny v Technické ulici, jednotném navigačním systému a budování dalších prvků, jako je hřiště nebo třeba místa na grilování, které dají lidem důvod zůstávat v kampusu i po práci nebo po škole," říká mluvčí VŠCHT Michal Janovský. 

Spolupráce institucí při oživení Kampusu Dejvice se netýká jen úprav areálu, ale počítá i se společnými vědeckými projekty a pořádáním nejrůznějších koncertů, výstav nebo festivalů. První akce se uskutečnily už v roce 2016. "V rámci sdružení Kampus Dejvice se loni uskutečnil štafetový běh Cross Campus, Festival vědy nebo například Food Film Fest, kde kromě promítání filmů a diskusí v Národní technické knihovně stály venku stánky s jídlem," říká mluvčí ČVUT Ilona Prausová. Ještě víc akcí na tento rok pak slibuje VŠCHT.       
         

Autor: 
Matěj Ludvík
Zdroj: 
Mladá fronta Dnes