21. 12. 2016

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor, Petr KOLOŠ, redaktor:
Veřejná prostranství a budovy by před útoky nákladními auty mohly ochránit speciálně zkonstruované lavičky, květináče anebo odpadkové koše. Jde o výsledek výzkumné práce brněnské Univerzity obrany, Fakulty ženijních studií a pražského ČVUT.
Po červencovém masakru v Marseille, se experti Stavební fakulty ČVUT rozhodli, že svůj projekt, ve kterém se původně soustředili na beton odolný proti výbuchu, rozšíří.

Josef LÁDR, katedra betonových a zděných konstrukcí, Stavební fakulta ČVUT Praha:
Došli jsme k tomu právě danou situací, která se děje ve světě. Chtěli jsme nalézt řešení, aby nedocházelo ke ztrátám na životech.

Petr KOLOŠ, redaktor:
Josef Ládr z katedry betonových a zděných konstrukcí Stavební fakulty pražského ČVUT, mluví o ochraně před útoky nákladními auty. V prověřovacích testech pracovali vědci s 12tunovým vozem, který proti svým betonovým výrobkům poslali rychlostí sto kilometrů v hodině. Kinetická energie stroje tak mohla být srovnatelná s kamionem, který vjel do davu v Berlíně. Byl sice podstatně těžší, ale zase pomalý.
Celý systém si ČVUT nechalo patentovat.

Informace o systému moc nezveřejňujeme, protože zveřejnění, jak to celé funguje, dává návod, jak se ten systém dá obejít.

Petr KOLOŠ, redaktor:
Výsledky své práce nabízí vědci odborníkům a zodpovědným úředníkům na konferencích. Žádnou konkrétní zakázku ale zatím nezískali.

Kromě zábran proti vjezdu automobilů, máme i vyvinutý systém eliminující šíření tlakové vlny při výbuchu. Velké prostory jsou náchylné k tomu, že pokud by tam někdo záměrně způsobil výbuch, tak abychom eliminovali ztráty.

Petr KOLOŠ, redaktor:
Systém, který by se podobal tomu, co si patentovalo ČVUT, tedy ochranné lavičky, koše a květináče z betonu, podle tohoto vojenského analytika nemají ani v Izraeli.

Radiožurnál