12. 12. 2016

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Technický stav největšího českého zvonu Zikmund posuzují vědci z ČVUT, jejich měření v katedrále svatého Víta má ukázat jestli nehrozí poškození této výjimečné kulturní památky. A zda nebude nutné vyměnit její srdce. Zvon pochází z roku 1549. Odborníky o pomoc požádala sama Metropolitní kapitula u svatého Víta.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Po stranách připevnit lasery a do zvonu dát snímače zrychlení. V jaké kondici je skoro 500 let stará památka měří moderní technika.

Jan SIEGL, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze:
Tady to opotřebení, to je klasický výtluk na zvonu, který vzniká úderem pěstí ze srdce do toho zvonu a není to úplně nic proti něčemu očekává se to, leč tady v poslední době se zdá, že to je příliš intenzivní.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Cílem je změřit razanci úderů a jestli je zvon dlouhodobě vydrží a nepraskne. Na základě výsledků se potom vyhodnotí jestli je potřeba změnit způsob zvonění nebo dokonce vyměnit srdce. Odhaduje se, že váží až 16,5 tuny a je největší v České republice.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka:
Záznamy měření teď budou odborníci z Fakulty jaderné a fyzikálně-inženýrské zpracovávat. Výsledky by měly být v lednu.

ČT 1