Datum zveřejnění: 
8. 12. 2016

Hospodářské noviny uspořádaly kulatý stůl na téma budoucnost chytrých měst. Šéf českého Siemensu představil chytré parkování, které pozná volné místo a naviguje k němu auto. Zástupce České spořitelny zase zmínil chytré placení, kdy lidé budou platit obcím poplatky přímo z pohodlí domova. Akademik z ČVUT vyzdvihl příklad Singapuru nebo Vídně, které jsou s pokročilými technologiemi nejdál.

Chytré město neznamená jen elektromobily a budovy se solárními panely na střechách. Je to promyšlená, dlouhodobá urbanistická koncepce, která řeší problém daného města nebo obce jako celku a zaměřuje se na konkrétní problémy, s nimiž se obec potýká.

Diskutující se shodli, že jedním z českých měst, které je prozatím v oblasti smart cities nejdál, je jihočeský Písek. Jako první si nechal zpracovat a schválit koncepci chytrého města. "Ovšem každé město a obec jsou jiné a potřebují něco jiného. Některé je průmyslové, jiné kulturní, každé se potýká s vlastními problémy a potřebuje svá řešení," upozornil Miroslav Svítek, děkan Fakulty dopravní pražského ČVUT. Podle Palíška ze Siemensu je nejlepší, když výstavba chytrého města vzniká na zelené louce, tedy když se může stavět něco zcela nového.

 

Autor: 
Zuzana Keményová
Zdroj: 
iHNed.cz