4. 12. 2016

Petra KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ, moderátorka; René HNILIČKA, moderátor:
Zaparkovat bývá někdy opravdu horor. Obzvlášť lidem ve velkých městech dokáže hledání volného místečka pěkně zkazit den.
Vyřešit tento problém by mohl projekt nazvaný smart city. V rámci něj spolu komunikují parkoviště, senzory i semafory a řidiče dokáží nasměrovat na prázdné místo a nejen to.
Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Každý by měl online přístup k informaci, kde se stala nehoda nebo kde je přeplněné parkoviště. Smart city ale může mít třeba i chytré popelnice, které samy informují, že potřebují vyvézt. Kdybych tuhle informaci dostala už při cestě, změnila bych směr a ušetřila bych si nervy a čas. Model takovéhle aplikace už naštěstí vzniká.

Miroslav SVÍTEK, děkan Dopravní fakulty ČVUT:
Je to projekt dopravních modelů, kde využíváme data o dopravě tak, abychom vytvořili model města a vlastně pomocí tohoto modelu lze navigovat jednotlivá vozidla na parkovací místa.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Praha by se tak zařadila po bok dalších evropských metropolí, jako je třeba Vídeň nebo Amsterdam.

Miroslav SVÍTEK, děkan Dopravní fakulty ČVUT:
Je to ještě na mnoho let, ale já bych doporučoval začít po jednotlivých částech, protože ne ve všech částech Prahy máme stejné problémy.

Eva SKALICKÁ, redaktorka:
Projekt se ale samozřejmě netýká jen metropole. Dopravní model vzniká například i pro Děčín.

TV Barrandov