7. 11. 2016

Dvaadvacetiletý Marek Novák se prosadil jako jeden z pěti studentů z celého světa na mezinárodní vesmírné konferenci v mexické Guadalajaře. Student Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se pokouší spojit poznatky z kosmonautiky s výrobou přístrojů pro medicínu. Ve své startupové firmě vyvinul prototyp bezbateriového glukometru, který funguje na principu bezdrátového přenosu energie z mobilního telefonu. "Celkově se ale zaměřujeme na vybírání nejmodernějších technologií a snažíme se pro ně hledat různé aplikace. Máme několik patentových přihlášek, které se týkají jak diabetologie, tak implantabilní techniky," uvedl Novák.
Odmalička ho zajímal vesmír a na základní škole se účastnil astronomických soutěží. V roce 2010 byl finalistou známé Expedice Mars, mezinárodní soutěže pro studenty od 13 do 18 let, kterou spoluorganizuje Česká kosmická kancelář. Nezisková organizace vyhledává v Česku už 13 let mladé talenty se zájmem o kosmonautiku.

Metro