5. 11. 2016

Rozhovor s Vladimírem Maříkem
Lidé se mohou s naší prací setkat v kardiostimulátorech americké firmy Medtronic, pro které děláme software. Takže v každém kardiostimulátoru firmy Medtronic je kousek programu, který byl vyroben v Česku, konkrétně společností CertiCon, jež vznikla původně jako tzv. spin-off ČVUT. Nejsme jediní. Česko je relativně velmoc dodávající software pro taková zařízení vestavěná do těla.
Proč zrovna Česko?
Jsme technicky vyspělí. To je dané staletími. Jsme schopni improvizovat, protože v období komunismu jsme byli schopni téměř z ničeho vyrábět věci, které se daly exportovat. A máme školství, které je přeci jenom lepší než v mnoha jiných zemích a vede ke kvalitnímu inženýrskému myšlení.

Kdo je profesor Vladimír Mařík

V roce 1975 absolvoval Fakultu elektrotechnickou na ČVUT a o patnáct let později byl i jmenován profesorem.
Zaměřuje se na výzkum umělé inteligence nebo multiagentní a znalostní systémy.
Do roku 2013 vedl Katedru kybernetiky, kterou v roce 1999 založil.

Autor:
VILEM JANOUS