17. 10. 2016

Mladí na západě Evropy si půjčí nebo zdědí auto od rodičů, na východě jsou víc odhodlaní je kupovat. Lépe řečeno ve východních zemích jsou lidi po autech stále „žhaví“, i když často pořídí ojetinu i více než deset let starou. Vyplývá to z výsledků nárůstu motorizace, které sleduje ČVUT. Současné trendy pro Blesk.cz vysvětlil Zdeněk Říha z dopravní fakulty. Pražský náměstek pro dopravu Petr Dolínek a dopravní podniky uvedli, že veřejná doprava je finančně stále výhodnější než osobní.

„Mladší lidé z bohatších zemí oddalují pořízení auta a řidičského průkazu do pozdějšího období, s tím souvisí i to, že auto potom méně využívají,“ řekl Zdeněk Říha z dopravní fakulty ČVUT. Uvedl příklad na zahraniční studii, kdy mladí Britové jezdí až o třetinu méně autem v dospělosti, když nemají řidičák hned v osmnácti letech. Říha dodal, že velkou roli v tom hraje tzv. „mamahotel“. „Figurují v tom čtyři důvody. Město je auty přecpané a člověk víc zvažuje, jestli se mu vyplatí jet autem nebo MHD, mladí žijí u rodičů, tak si auto půjčují od nich. Mít auto není dávno položkou určující sociální status a sociální sítě umožní, že není nutné se nikam přepravovat, ale i tak s lidmi komunikovat,“ upřesnil Říha na základě průzkumu ČVUT, který je mimo jiné určen podle HDP daných zemí, tedy podle jejich „bohatství“.

blesk.cz